Ознака: Монт Еверест

Кина ја отвори северната страна на Монт Еверест за 38 планинари

Кина ја отвори северната страна на Монт Еверест за 38 планинари кои ќе бидат тестирани на ковид-19 и ќе мора да одржуваат растојание додека...

Десет години од искачувањето на Здравко Дејановиќ на Монт Еверест

Денеска, на 24 мај се навршуваат 10 години од искачување на македонскиот планинар и алпинист Здравко Дејановиќ на највисокиот врз на светот, Монт Еверест...

Коронавирусот ги сопре и експедициите на Монт Еверест

Монт Еверест е затворен за остатокот од сезоната за сите експедиции поради ширењето на коронавирусот. Министерот за туризам Јогеш Батараи рече дека експедициите на...

Нови правила за искачување на Монт Еверест

Најмалку десетина нови правила се очекува да бидат вклучени во измената на постојната регулатива за планинарење, најавуваат од Министерството за туризам на Непал, откако...

(Не)возможен проект – искачување на 14-те врва над 8.000 метри за...

Нирмал Пурџа веќе искачи шест врва од над 8.000 метри, Анапурна (8.091), Далугари (8.167), Канченџунга (8.586 метри), Монт Еверест (8.848), Лоце (8.516) и Макалу...

Од Монт Еверест отстранети 11 тона ѓубре

Експедиција на владата во Непал отстрани 11 тона отпад од Монт Еверест, изјавија официјални лица од земјата. Официјален претставник на непалското Министерство за туризам, Дандураи...

Кедев: За да се успее во животот треба да се излезе...

Мојот предизвик бев самиот јас, рече Сашко Кедев на презентацијата по повод 10-те години од искачувањето на Монт Еверест (8.848 метри) Времето е сѐ што...

Промоција на Кедев по повод 10 години од искачувањето на Монт...

Во малата сала на Македонската филхармонија, вечерва (19 часот), по повод 10-те години од искачувањето на Монт Еверест, Сашко Кедев ќе одржи презентација насловена...

Шерпасот-рекордер нема намера да престане со искачувањето на Монт Еверест

Непалскиот шерпас Ками Рита (49) утрово постави нов рекорд на Монт Еверест, стигнувајќи до врвот по 24-ти пат, со неговото второ искачување во период...

Кедев пред 10 години како трет Македонец стапна на Монт Еверест

Сашко Кедев е третиот Македонец (по Димитар Илиевски-Мурато во 1989 и Глигор Делев во 2007 г.), кој пред 10 години, на 19 мај 2009...