Ознака: Монти Пајтон

Игор Војновски има богата колекција од „Монти Пајтон“

Заминувањето на Тери Џонс (77), еден од основачите на хумористичната група „Монти Пајтон“, која засекогаш го промени светот на комедијата кога дебитира на Би-би-си...

Почина Тери Џонс, основачот на „Монти Пајтон“

Тери Џонс, ѕвездата и основач на „Монти Пајтон“, почина на 78-годишна возраст, објави неговиот агент. Зад Џонс останале сопругата Ана Садерстри и децата Сали (46),...

„Синедејс“ ќе одбележи 50 години од „Монти Пајтон“

Осумнаесетто издание на меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“ ќе се одржи од 7 до 15 ноември, во организација на Младинскиот културен центар. Годинава...

Опозицијата мора да падне

Еве ги Боки и Фрики на скалите од хотелот, пред да започне журката... На оваа фотографија се Боки и Фрики додека наздравуваат... Тука се...

Како успеа „Монти Пајтон“ да го смени светот?

Половина век од култната британска ТВ-серија Серијата стекна огромна популарност и успех во светот и имаше големо влијание на модерниот хумор и на популарната култура Британските...

Брегзит и мртвиот папагал на Монти Пајтон

Извештаите за малата чудна земја продолжуваат да пристигнуваат. На власт е тројна коалиција. Составена е од вообичаено октроирани, непознати сторители и од осумтемина амнестирани....