Ознака: монструм

Судењето за „Монструм“ одложено поради смртен случај во семејството на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“, поради отсуство на поротничка која имала смртен случај во семејството. Судијата Огнен Ставрев рече...

Косовските власти не знаат каде e Африм Исмаиловиќ

Министерството за правда добило одговор дека косовските власти не знаат каде се наоѓа Африм Исмаиловиќ, кој е обвинет во случајот „Монструм“ за петкратното убиство...

СМС-пораките за „Монструм“ сугерираат дека убиството го извршиле професионалци

Читањето на 133 илјади СМС-пораки поврзани со петкратното убиство кај Смилковско Езеро од 2012 година, продолжи на денешното рочиште за случајот „Монструм“. Во дел од...

Косово најави екстрадиција на обвинетите во случајот „Монструм“

Косовскиот министер за внатрешни работи, Екрем Мустафа, изјави дека обвинетите во случајот „Монструм“ Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани кога ќе бидат...

 Косово не одговара на барањата за екстрадиција на осомничените во „Монструм“

Министерството за правда испрати официјално соопштение со цел детално да ја информира јавноста за постапката за екстрадиција на двајцата осомничени во случајот „Монструм“, Алил...

Фетаи побара поконкретни дејствија за екстрадиција на Демири и Исмаиловиќ

На почетокот од денешното судење за предметот „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи рече дека е неприфатливо да се испраќаат и доставуваат исти информации за екстрадицијата...

Ќе се читаат СМС-пораките за „Монструм“

Ново рочиште за судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, во предметот „Монструм“ на СЈО, денеска треба да се...

Беџети одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“

Ексминистерот за правда од ДУИ, Блерим Беџети, одбивал да ја потпише екстрадицијата за двајцата обвинети во „Монструм“, Африм Исмаиловиќ и Алил Демири. Ова се...

Ивановска: Родителите очекуваат правда за убиството на нивните деца

Овие родители зад мене доаѓаат секој ден и очекуваат нешто сериозно, очекуваат правна држава, изјави адвокатката на оштетените во случајот „Монструм“, Дафинка Ивановска, по...

Во „бомбите“ за случајот „Монструм“ се слушаат гласови на луѓе блиски...

Приватни и несуштински разговори беа пуштени во 13 од 25 „бомби“ во судницата за случајот „Монструм“. Во разговорите се слушаат Коце Трајановски, Миле Јанакиески, Гордана...