Ознака: монструм

Заев: Сведочењето за „Монструм“ беше трауматично, но мора да се дојде...

Поранешниот премиер Зоран Заев по сведочењето за случајот „Монструм” во Кривичниот суд изјави дека за него ова е траума, но два и пол часа...

Заев сведочеше дека ги предал сите материјали за „Монструм“ во СЈО

Сите материјали кои ги поседувале СДСМ за случајот „Монструм“, биле предадени во СЈО. Ова го изјави лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој на барање...

Промената на судечкиот совет го врати „Монструм“ на почеток

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, „Монструм“, се враќа од почеток, заради промена на судечкиот совет, но само...

Обвинет во „Диво Насеље“ ѝ пратил материјали за „Монструм“ на Фетаи

Обвинетиот во случајот „Диво Насеље“ Шефчет Халачи, во јуни годинава на обвинителката Фатиме Фетаи ѝ испратил прислушувани материјали поврзани со случајот „Монструм”. Халачи ја контактирал...

Судењето за „Монструм“ одложено поради смртен случај во семејството на поротничка

Во Кривичниот суд утрово беше одложено судењето за случајот „Монструм“, поради отсуство на поротничка која имала смртен случај во семејството. Судијата Огнен Ставрев рече...

Косовските власти не знаат каде e Африм Исмаиловиќ

Министерството за правда добило одговор дека косовските власти не знаат каде се наоѓа Африм Исмаиловиќ, кој е обвинет во случајот „Монструм“ за петкратното убиство...

СМС-пораките за „Монструм“ сугерираат дека убиството го извршиле професионалци

Читањето на 133 илјади СМС-пораки поврзани со петкратното убиство кај Смилковско Езеро од 2012 година, продолжи на денешното рочиште за случајот „Монструм“. Во дел од...

Косово најави екстрадиција на обвинетите во случајот „Монструм“

Косовскиот министер за внатрешни работи, Екрем Мустафа, изјави дека обвинетите во случајот „Монструм“ Алил Демири и Африм Исмаиловиќ ќе бидат екстрадирани кога ќе бидат...

 Косово не одговара на барањата за екстрадиција на осомничените во „Монструм“

Министерството за правда испрати официјално соопштение со цел детално да ја информира јавноста за постапката за екстрадиција на двајцата осомничени во случајот „Монструм“, Алил...

Фетаи побара поконкретни дејствија за екстрадиција на Демири и Исмаиловиќ

На почетокот од денешното судење за предметот „Монструм“, обвинителката Фатиме Фетаи рече дека е неприфатливо да се испраќаат и доставуваат исти информации за екстрадицијата...