Ознака: монодрама

„Последната лента на Крап“ на Фестивалот на монодрамата во Битола

Македонскиот народен театар со монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, во изведба и режија на Ѓорѓи Јолевски, денеска ќе учествува на 22....

Фестивал на Монодрама во Битола од 22 до 27 јуни

Годинашното издание на фестивалот на Монодрамата во Битола ќе се одржи од 22 до 27 јуни под мотото „Зад отворени врати“. - Сонувавме за оваа...

Премиера на монодрамата „Последната лента на Крап“

На малата сцена во МНТ денеска со почеток во 12 часот премиерно ќе биде одиграна монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, а...

Фестивал на монодрамата во Битола по 21-ви пат

Од 9 до 13 мај во Битола ќе се одржи 21-то издание на Интернационалниот фестивал на монодрамата во Битола, во организација на Центарот за...

Гран при за преставата „Контрабас “ од Азербејџан

Со одигрувањето на монодрамата на популарниот хрватски водител и актер, Тарик Филиповиќ, “ Киро Блажевиќ”, кој со својата изведба буквално ја крена...