-4.2 C
Skopje
19.1.2022 - 8:16

Ознака: мона лиза

Дигитализацијата радикално го менува доживувањето

ФИЛМ+ИДНИНАТА НА ДВИЖЕЧКИТЕ СИЛИ (2) Мона Лиза е во Лувр, но Мона Лиза е и на гугл. „Ирецот“ својата премиера ја имаше на „Нетфликс“ пред...

Реплика на „Мона Лиза“ продадена за рекордни 2,9 милиони евра

СВЕТОТ Е СЦЕНА Европски колекционер на аукцијата „Кристи“ во Париз купи копија од славната „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи од 17 век за 2,9...

„Лувр“ нуди приватно дружење со „Мона Лиза“

Додека пандeмијата на коронавирусот сѐ уште ги држи посетителите подалеку од музеите, познатиот париски „Лувр“ нуди приватно дружење со „Мона Лиза“ и прошетка низ...

„Мона Лиза“ се врати во „Лувр“

Најпопуларниот музеј во светот, „Лувр“, ги отвори своите врати по неколкумесечниот карантин. Но сега, за време на посетите, најголемата атракција ќе мора да биде...

Контроверзен предлог Франција може да ја продаде „Мона Лиза“ за 50...

Франција би можела да ги надомести своите финансиски загуби како резултат на пандемијата со продажба на „Мона Лиза“, предлага Стефан Дистингин, основачот на технолошката...

Мона Лиза осамена, стравот од коронавирусот го затвори Лувр

Мона Лиза е повторно сама. Лувр, најспосетениот музеј во светот и дом на ремек-делата на Леонардо да Винчи, не отвори во средата наутро бидејќи вработените...

Мистериите за Мона Лиза

Теориите околу моделот на најпознатото дело во историјата на уметноста, „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи се различни. Еден египтолог тврди дека таа ја...

Како една средновековна тврдина стана најпознат музеј во светот?

„Лувр“ е еден од најпознатите музеи во светот и неговата репутација како значаен културен центар е сосема заслужена. Оваа богата палата е дом на...

Изнесувањето на „Мона Лиза“ од Лувр чини 35 милиони евра

Позајмување на познатата уметничка слика „Мона Лиза“ од Леонардо да Винчи, на друг музеј, би чинело меѓу 30 и 35 милиони евра за три...