-3.2 C
Skopje
18.1.2022 - 0:51

Ознака: молнупиравир

Македонија сè уште анализира за набавката на лекот „молнупиравир“ – во...

Од Министерството за здравство вчера одговорија дека во тек се анализи за проценка на потребните количини и обезбедување на извори на финансирање за набавка...

Вучиќ се пофали со пристигнувањето на „молнупиравир“ во Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, соопшти дека во Србија пристигнал новиот лек против коронавирус. Станува збор за лекот „молнупиравир“ на компанијата „МСД“. - Во Србија...

„Мерк“ заплеткан во фиктивното ривалство на „инвермектинот“ и „молнупиравирот“

Фармацевстската компанија „Мерк“ пред 35 години пронајде револуционерна терапија за онхоцеркијаза, позната како речно слепило и Роблесова болест, што ја измачуваше Африка. Компанијата донираше...

Отворен патот за одобрување на „молнупиравир“ од американските регулатори

Комисијата на американски здравствени советници со тесно мнозинство го поддржа лекот „молунпиравир“ на компанијата „Мерк“ против коронавирусот, со ова велат тие се отвора патот...

Министерството за здравство почна преговори со производителот на „молнупиравир“

Министерството за здравство, во изјава за МИА, соопшти дека почнале преговорите за набавка на лекот против ковид-19 „молнупиравир“, истакнувајќи дека навремено ќе објават информации...

Велика Британија ги одобри таблетите молнупиравир за лекување од коронавирус

Велика Британија е првата земја во светот што ја одобри употребата на антивирусни таблети кои би можеле да помогнат во борбата против коронавирусот. Ова...

Лекот „молнупиравир“ ќе биде достапен и во Македонија

Министерството за здравство ја информира јавноста дека ќе го набави лекот „молнупиравир“ против ковид-19. Министерството стапило во контакт со производителот на лекот, компанијата МСД,...

Гејтс вети 120 милиони долари за зголемување на достапноста на „молнупиравир“

Во одредени богати земји новиот лек против ковид-19, „молнупиравир“, би бил достапен до крајот на годинава. Но, во посиромашните земји, каде што нема пристап...

Новиот лек против ковид-19 нема да ги одмине посиромашните држави?

Деновите во кои земањето апче ќе може да ги спречи тешките случаи и да ја намали смртноста на заболените од ковид-19 речиси се на...

Почна трката по „молнупиравир“

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против ковид-19, кој е во форма на таблети, иако сѐ уште не е одобрен за...