Ознака: Молк

Бугарското китење со туѓи перја и нашиот громогласен молк

Како што се приближува времето за одобрување датум за преговори на државата Македонија (не на географската област), старите изветвени негирања од страна на бугарските...

Изборен молк во Хрватска

Во Хрватска денеска започна изборниот молк во пресрет на утрешните претседателски избори. Право на глас имаат 3,85 милиони избирачи, а на изборите се кандидирани...

Анатомија на молкот: Време е „тивкото мнозинство“ да зборува

Во систем на дегенерирано владеење на нејасно политичко мнозинство со диспропорционална моќ, „тивкото мнозинство“ нуди нова процена на политичкото дејствување во Македонија, вознемирувајќи ги...

Три свети начела за Македонија

Како што во христијанската религија се споменува светото тројство во името на Отецот, Синот и Светиот Дух, така за иднината и опстанокот на Македонија...

Завршува кампањата, од полноќ молк пред неделните избори

На полноќ завршува дваесетдневната кампања и почнува молкот пред неделните претседателски избори и предвремените локални во општините Охрид, Дебар и Ново Село и почнува...

На полноќ завршува објавувањето анкети, изборниот молк почнува на 20 април

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува радиодифузерите дека денеска е крајниот рок за објавување резултати од испитувањето на јавното мислење. -Согласно Изборниот...

За законот за абортус ќе одлучуваат конзервативни експерти

По неколкудневниот молк на министерот за здравство Милан Кујунџиќ за имињата што работат на новиот закон за абортус, хрватските медиуми го добија списокот на...

Предреферендумски молк

Од полноќ започна молкот за референдумот што ќе се одржи в недела на 30 септември. Завршија сите активности на учесниците во кампањата. Според Роковникот на ДИК...

Молк за исчезнатите бебиња од Зеница и од Тузла

Секоја година се регистрираат по неколку сведоштва на родители и роднини од Босна и Херцеговина, кои се однесуваат за исчезнати новороденчиња Законот за исчезнати бебиња,...