7.1 C
Skopje
24.10.2019 - 5:15

Ознака: молдавија

Мнозинството Молдавци се против членство во НАТО

Поголемиот дел од молдавските граѓани се против членството во НАТО, покажува анкетата спроведена од молдавската Асоцијација на социолози и демографи, пренесува ТАСС. -Резулатите од анкетата...

Разрешен претседателот на Молдавија, неговиот заменик распиша предвремени избори

Привремениот претседател на Молдавија, Павел Филип, денеска објави дека потпишал декрет за одржување предвремени избори во септември. Филип беше назначен за привремен претседател откако судот...

Откриени мигранти во камиони од Бугарија и Молдавија

Граничната полиција на БиХ откри седум илегални мигранти сокриени во камиони од Бугарија и Молдавија. Тие беа откриени вчера на меѓународните гранични премини Рача и...

Парламентарни избори во Молдавија

Во Молдавија денеска се спроведуваат парламентарни избори, каде над три милиони Молдавци со право на глас ќе го изберат новиот состав на Парламентот. Првпат...

Речиси 60 отсто од Романците се за обединување со Молдавија

Речиси 60 отсто од Романците велат дека сè повеќе се согласуваат со повторното обединување на Романија со Република Молдавија, додека 27 отсто се противат...

Совршената измама на Молдавецот откриена од ФБИ

ФБИ после три години потерница го уапси човекот кој пред осум години ја лажирал својата смрт и земал два милиони долари од осигурувањето. За...

ЕУ блокираше помош од 100 милиони евра за Молдавија

Европската унија ќе ја суспендира помошта од 100 милиони евра за Молдавија поради стравувања за демократија и бавното темпо на реформите во земјата. Шефот на...

Молдавија предлага свикување на Сеправославен собор

Молдавскиот претседател Игор Додон денеска предложи свикување на Сеправославен собор на кој би се разгледала одлуката на Вселенската патријаршија за давање автокефалност на Православната...

Протест во Молдавија за обединување со Романија

Неколку илјади демонстранти вчера се собрале во молдавскиот главен град Кишињев да бараат обединување на нивната земја со Романија. Демонстрантите носеле романски знамиња и транспаренти...

Иванов ја продолжува посетата на Молдавија

Претседателот Ѓорге Иванов во рамки на официјалната посета на Република Молдавија, денеска имаше средби со молдавскиот премиер Павел Филип и со претседателот на Парламентот...