Ознака: МОК

МОК и македонскиот спорт ќе бидат уште повеќе поддржани од ИОК

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ОЛИМПИСКИ КОМИТЕТ, ТОМАС БАХ, ВО МАКЕДОНИЈА Скопје беше домаќин на претседателот на ИОК, Томас Бах, и на 51-то Генерално собрание на Европските...

Македонската олимписка делегација подготвена за Пекинг

На Зимските олимписки игри (ЗОИ) во Пекинг коишто ќе се оддржат од 4 до 20 февруари, Македонија ќе ја претставуваат тројца спортисти, од кои...

Пуликсенија Јовановска се закити со главната награда на „Златната Олимпијада“ на...

Каратистката Пуликсенија Јовановска е добитничка на главнaта награда на манифестацијата „Златна Олимпијада“ во организација на Македонскиот олимписки комитет (МОК), која има за цел да...

МОК воведува манифестација за најуспешните македонски спортистки

Во организација на Македонскиот олимписки комитет (МОК) кон крајот на декември за прв пат ќе се одржи манифестацијата „Златна Олимпија“, која има за цел...

Целта е да ги отстраниме бариерите што ги спречуваат жените да...

Одржана првата прес-конференција за родова еднаквост во спортот Во прес-центарот на Македонскиот олимпискиот комитет (МОК) вчера се одржа првата прес-конференција на Комисијата за родова еднаквост...

Горан Пандев, олимписки великан на МОК

Поради извонредните спортски резултати и 20-годишната меѓународна афирмација на македонскиот спорт, Горан Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК, најави Димевски, пренесоа...

Пандев ќе биде прогласен за олимписки великан на МОК

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев, ќе биде прогласен за Олимписки Великан на Македонскиот олимписки комитет (МОК). Ова го најави петседателот на МОК, Даниел...

Димевски го наследува Тупурковски на функцијата претседател на МОК

Даниел Димевски е новиот претседател на Македонскиот олимписки комитет (МОК) во следниот четиригодишен мандат. За Димевски гласаа 30 од 51 делегат на Собранието, двајца...

Јован Стојоски е нов стипендист на МОК

Најдобриот македонски атлетичар спорред ИААФ, Јован Стојоски, претседателот на МОК д-р Васил Тупурковски и претседателката на Атлетската федерација на Македонија Александра Војнеска Зикова, денес...

МОК: Поддршка за одлуката на ИОК и на организаторите

Македонскиот олимписки комитет (МОК) дава целосна поддршка за одлуката на јапонската влада за одложување на Игрите и на прифаќањето на оваа одлука од Интернационалниот...