29.8 C
Skopje
3.8.2021 - 11:57

Ознака: Мозамбик

Исламската држава препознаена во крвавите траги во Мозамбик

Како што влијанието на Исламската држава (ИД) опаѓа на Блискиот Исток, тоа се зголемува во одредени области во Африка. Според информациите од Мозамбик, милитантите...

Исламската држава го зазеде клучното пристаниште на Мозамбик

Екстремисти поврзани со Исламската држава, по повеќедневни борби, го зазеле клучното пристаниште во Мозамбик, пренесуваат локалните медиуми. Според информациите, владините сили кои биле во крајниот...

Папата со критика за корумпираните политичари

Папата Франциск, завршувајќи ја својата посета на Мозамбик, ги критикува политичките и деловните лидери во сиромашната, но богата со ресурси источноафриканска земја, кои дозволуваат...

Мозамбик водечка ловечка дестинација во светот

Доколку се суди според нивната популарност и посетеност од страна на ловџиите, по Мозамбик, следуваат Јужна Африка, Канада, Танзанија, Јужна Америка, Азија, Австралија, а...

Недоволно опоравениот Мозамбик повторно на патот на циклоните

Циклонот Кенет пристигна во северниот дел на Мозамбик, земја која уште се обидува да се опорави од минатомесечниот циклон Идаи, кој предизвика голема временска...

Бројот на загинати во циклонот во Мозамбик се искачи на 598

Властите во Мозамбик денеска соопштија дека бројот на загинати во циклонот Идаи, што пред две недели ја погоди земјата, се искачи на 598, додека...

Бројот на жртвите од циклонот во Мозамбик се искачи на 446

Бројот на жртвите од катастрофалниот циклон кој го погоди Мозамбик се зголеми од 417 на 446, соопшти денеска министерот за екологија на таа земја...

Мозамбик се соочува со нова закана по циклонот „Идаи“

Во Мозамбик, кој неодамна беше погоден од разорниот циклон „Идаи“, регистрирани се случаи на колера, најмногу во пристанишниот град Беира, соопшти Меѓународната федерација на...

Циклонот Идаи предизвика хуманитарна катастрофа на југот од Африка

Циклонот „Идаи“ предизвика голема катастрофа во јужниот дел на Африка. Последиците од оваа временска непогода ги почувствуваа повеќе од стотина илјади луѓе, констатираат од...