Ознака: мозаик

„Сајбер-култура“ е уметнички инклузивен мозаик на нашата стварност

Уметничкиот инклузивен проект „Сајбер-култура“ ќе биде претставен на 22 декември, во 12.30 часот, во „Мала станица“. Го креираа ученици од осум скопски гимназии: „Орце...

Ѕидот на Природонаучниот музеј облагороден со мозаик

Со поддршка од Амбасадата на Швајцарија, во Скопје, Кавадарци и во Виница се изработени нови мозаици На дел од надворешниот ѕид на Природонаучниот музеј во...

Какви тајни откриваат мозаикот и натписот „Чувајте се од кучето“

Мистериите на Помпеја Античкиот римски град Помпеја, кој бил покриен од вулкански пепел по ерупцијата на вулканот Везув пред речиси две илјади години, е уникатно...

Мозаикот на злото

Видовме што зборувале Кондолиза Рајс, Барак Обама и Мајк Помпео. Нивните говори во Каиро се рефлексија на американската политика. Тие се нешто сосема спротивно...

Почна да се пополнува мозаикот за новата ЛШ

Пласман за групната фаза за следната сезона уште сега обезбедија Барселона, Атлетико, Баерн, Манчестер сити, Јувентус, Наполи и ПСЖ, а според моментните табели можни...