16.8 C
Skopje
19.10.2021 - 13:02

Ознака: „Модерна“

Шведска, Данска и Финска ќе ја ограничат употребата на вакцината на...

Финска ќе ја прекине употребата на вакцината на „Модерна“ против ковид-19 кај мажи родени 1991 година и подоцна, откако беа пријавени ретки кардиоваскуларни несакани...

Директорот на „Модерна“ очекува крај на пандемијата за една година

Извршниот директор на компанијата „Модерна“, Стефан Бансел верува дека пандемијата на коронавирус ќе заврши за една година, бидејќи зголеменото производство на вакцини обезбедува глобални...

„Модерна“ ги спојува во една вакцините против ковид-19 и грип

Фармацевтската компанија „Модерна“ објави дека развива нова вакцина против ковид-19 во една доза, која комбинира засилувачка доза со експериментална вакцина против грип. - Веруваме дека...

Јапонија се сомнева во контаминација при вметнувањето на иглите во шишињата

По одложувањето на вакцинацијата со „Модерна“ во Окинава Јапонскиот министер за здравство Норихиса Тамура рече дека е многу веројатно оти контаминацијата на вакцините на „Модерна“...

Окинава ја запре употребата на вакцината на „Модерна“ поради контаминација

Јапонската префектура Окинава ја запре употребата на вакцината на „Модерна“, откако беше забележана уште една контаминација, соопшти локалната влада. - Ја суспендираме употребата на вакцината...

Повлечени 1,63 милиони дози од вакцината на „Модерна“ во Јапонија

Јапонија престана да користи 1,63 милиони дози од вакцината на „Модерна“ против коронавирус. Министерството за здравство на Јапонија објави дека примило извештаи од неколку...

Може ли „Модерна“ да влезе во клубот од 200 милијарди?

Високоефективната вакцина против ковид-19 на „Модерна“ пружа можност за одлична заработка, покрај заштитата на милиони луѓе. Пред 18 месеци „Модерна“ беше биотехнолошка компанија во...

„Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на вакцините за ЕУ

Компаниите „Фајзер“ и „Модерна“ ги зголемија цените на своите вакцини против ковид-19 во најновите договори склучени со Европската унија, објави денеска „Фајненшл тајмс“. Новата цена...

Италија ја одобри вакцината на „Модерна“ за деца на возраст од...

Италијанската агенција за лекови денеска ја одобри за употреба вакцината против коронавирусот на компанијата „Модерна“ за деца на возраст од 12 до 17 години. Покрај...

„Модерна“ тестира вакцина на деца помали од 12 години

Американската фармацевтска компанија „Модерна“ денес објави дека планира да го прошири опсегот на испитување на вакцината против ковид-19 на помали деца, со цел подобро...