35.8 C
Skopje
24.6.2021 - 14:59

Ознака: модерна уметност

Уметничкото дело од 120 илјади долари заврши како ужина

Дејвид Датуна, американски уметник со грузиско потекло кој за време на изложба во Мајами реши да го изеде модерното уметничко дело „Комедијант“ на Маурицио...

Не треба да се плашиме од модерната уметност

За да ја приближи модерната уметност до пошироката публика, авторот на книгата „Што гледаш?“, Вил Гомперц, донесува интересни приказни што стојат зад низа ремек-дела,...