-4 C
Skopje
19.1.2019 - 7:58

Ознака: мода

Мода, модерно, најмодерно

Фес или шапка? Ан или хотел? Кочија или автомобил? Мажите се дотеруваат според американски и прозападен модел. Носат, како што забележале хроничарите, костуми со...

Стилот на Меланија Трамп исполнет со гламур и со гафови

Модниот стил на Меланија Трамп претставува начин за луѓето да ја разберат, со оглед дека првата дама на САД ретко се обраќа во јавноста,...

Годината низ стилот на Емили Ратајковски

Стилот на американската манекенка Емили Ратајковски, која изминатава година постојано го менуваше изгледот, како и модните комбинации, е претставен преку серијалот фотографии објавен на...

Ангелите веќе не можат да ја кријат тајната на Викторија?

Годинашната ревија на компанијата за долна облека „Викторијас сикрет“ го привлече вниманието на светската јавност, но организаторите се соочија со критики дека настанот не...

„Моден викенд Скопје“ ќе обедини 36 регионални и дизајнери од Европа

„Моден викенд Скопје“, кој е дел од интернационалното здружение што го реализира проектот „Обединета мода“, објавува отворен повик за сите домашни и регионални дизајнери,...

„Модниот викенд 2018“ лансира бавна мода, вегански материјали и нула отпад

Четиринаесет ревии продефилираа на осумнаесеттото издание на „Модниот викенд Скопје“, кое понуди нетипични модни перформанси, визии за модата и за нејзината одржливост Осумнаесеттото издание на...

Колекција на Лидија Георгиева го отвори „Моден викенд Скопје“

Со својата нова колекција, модната дизајнерка Лидија Георгиева сосема свесно ги релативизира стандардните конвенции на стилот, па дури и на СИ-системот на мерки, создавајќи...

„Вог“ мораше да се извинува поради фризурата на Кендал Џенер

Американското издание на магазинот „Вог“ јавно се извини откако фотосесијата со Кендал Џенер беше оквалификувана како „културно несоодветна“, пишува британски „Индепендент“. Афро-фризурата на познатата манекенка...

Парче нова модна визија од Небојша Толески

Со новата колекција „Зрно“, дизајнерот и моден новинар Небојша Толески деновиве го отвори своето ателје „Толески“. По подолга пауза, тој се враќа на модната...

Како Скопје го фаќало чекорот со Европа

Сите некогашни новитети што доаѓале во Скопје, (а кои денес се зачувани како реликвии или драги спомени) најчесто ги имало во центарот на градот,...