Ознака: могерини

Мора да ја слушнеме пандемијата

Кризата со коронавирусот е можност да посочиме некои од политичките грешки во изминатите години и да го приспособиме нашиот договор на реалноста. Затоа е...

Могерини: Западен Балкан останува посветен на ЕУ

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Ферерика Могерини, синоќа по средбата со претставниците на Западен Балкан изјави дека тие земји остануваат посветени на евроинтеграциите...

Могерини во вторник ќе организира средба со лидерите од Западен Балкан

Шефицата на европската дипломатија во заминување, Федерика Могерини, во вторник ќе организира работна вечера со лидерите од Западен Балкан, дознава агенцијата „Танјуг“ од извори...

Могерини: Министрите ја зајакнаа поддршката за проширувањето на ЕУ

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ на состанокот во Хелсинки на партнерите од Западен Балкан им изразија силна поддршка и свест за...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Македонија треба да добие датум...

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Македонија...

Претседателските избори и Антикорупциската комисија позитивни точки во европскиот извештај

Вашиот дел од работата го сработивте, рече потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, обраќајќи се до Македонија и до Албанија, на денешната презентација на...

Хан и Могерини ќе го претстават новиот пакет за проширување

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, денеска во Европскиот парламент и во ЕК ќе ги презентираат најновите...

Могерини: Иднината на Балканот во ЕУ треба да биде приоритет

Лидерите на ЕУ треба да гледаат на иднината на Балканот во ЕУ како на приоритет за својот економски просперитет, безбедноста на регионот и целата...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на...