12.9 C
Skopje
14.10.2019 - 11:08

Ознака: могерини

Могерини: Министрите ја зајакнаа поддршката за проширувањето на ЕУ

Шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ на состанокот во Хелсинки на партнерите од Западен Балкан им изразија силна поддршка и свест за...

Могерини: Цврсто стојам на ставот дека Македонија треба да добие датум...

Високата претставничка на Европската Унија за надворешни работи и безбедносна политика, Федерика Могерини, денеска од Брисел порача дека останува цврсто на ставот оти Македонија...

Претседателските избори и Антикорупциската комисија позитивни точки во европскиот извештај

Вашиот дел од работата го сработивте, рече потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, обраќајќи се до Македонија и до Албанија, на денешната презентација на...

Хан и Могерини ќе го претстават новиот пакет за проширување

Европскиот комесар за проширување Јоханес Хан и потпретседателката на Европската комисија, Федерика Могерини, денеска во Европскиот парламент и во ЕК ќе ги презентираат најновите...

Могерини: Иднината на Балканот во ЕУ треба да биде приоритет

Лидерите на ЕУ треба да гледаат на иднината на Балканот во ЕУ како на приоритет за својот економски просперитет, безбедноста на регионот и целата...

Могерини: Да се забрзаат пристапните преговори со земјите од Западен Балкан

Шефицата на дипломатијата на Европска унија, Федерика Могерини во своето завршно обраќање пред Европски Парламент ги истакна успесите на надворешната политика на ЕУ кон...

Харадинај: Могерини и Хан им изгубија една година на ЕУ и...

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај ги обвини високите претставници на Европската Унија, еврокомесарот за соседска политика и проширување Јоханес Хан и шефицата на дипломатијата на...

Во интерес на ЕУ е да се избегне граѓанска војна во...

Шефовите на европските дипломатии денеска покажале единство околу настаните во Либија, увери Федерика Могерини, додавајќи дека „ЕУ работи на деескалација на тензиите во земјата...

ЕК: Бојкотот на опозицијата го поткопува европскиот пат на Албанија

Одлуката на албанските опозициски пратеници за откажување од мандатите ја поткопува европската перспектива на Албанија, изјави денеска портпаролката на високата претставничка на ЕУ за...

ЕУ се согласи да води контакт група за решавање на кризата...

Високата претставничка на Европска унија(ЕУ) за надворешни работи и безбедност Федерика Могерини денеска изјави дека ЕУ се согласила да предводи меѓународна контакт група со...