-6.2 C
Skopje
17.1.2022 - 5:25

Ознака: МОБ

„Метаморфоза“ повторно во МОБ

Во Македонска опера и балет вечерва со почеток во 20 часот ќе се одржи современиот балетски перформанс насловен „Метаморфоза“ во кореографија на балерината Ивана...

Ѓоко Ѓорчев со концерт во МОБ одбележува 25-годишен јубилеј

На сцената на МОБ вечерва со грст песни, кои ги одбележале неговите 25 години на македонската естрада, пред скопската публика јубилејот ќе го прослави...

„Дамата со камелии“ во Македонската опера и балет

Во Македонската опера и балет вечер од 20 часот ќе биде изведена раскошната балетска претстава „Дамата со камелии“ на музика од Џузепе Верди. Во...

МОБ ќе ја отвори новата сезона со „Кармина Бурана“

Македонската опера и балет вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 година со најпопуларната сценска кантата „Кармина Бурана“ од германскиот композитор Карл Орф, која...

Медитеранските звуци на „Мала Италија патува 2“ во МОБ

Павле Камилоски со својот проект „Мала Италија патува 2“ ќе одржи солистички концерт на 19 септември во Македонската опера и балет. И овој пат...

Васо Ристов избран за нов директор на МОБ

Професорот и продекан на Факултетот за музичка уметност во Скопје Васо Ристов е избран за генерален директор на Македонската опера и балет (МОБ) -...

„Метаморфоза“ премиерно одиграна во МОБ

Работен по концепт и кореографија на Ивана Коцевска, балетот „Метаморфоза, кој завчеравечер премиерно беше одигран на сцената на Македонската опера и балет, од почетокот...

Поплавска го поставува „Либертанго“ на балетската сцена

Во рамките на фестивалот „Скопско лето“ на 6 јули (петок) на сцената на МОБ ќе биде изведена балетската претстава „Либертанго“, по музика на Астор...

Оперски гала-концерт во чест на Пучини и на Росини

Вечерва на сцената на МОБ ќе се одржи оперски гала-концерт посветен на безвременските композитори Џакомо Пучини, по повод 160 години од неговото раѓање и...

МОБ потпиша меморандум за соработка со Националната опера и балет од...

Македонската опера и балет и Националната опера и балет од Тирана денеска потпишаа меморандум за соработка, со кој е договорена меѓусебна поддршка, заедничка продукција...