-3.2 C
Skopje
16.1.2022 - 22:27

Ознака: МОБ

„Самсон и Далила“ во МОБ

Во вторник, 15 јануари, 2019 г. со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде изведена балетската претстава „Самсон и Далила“,...

„Охридско лето“ со незаборавен концерт на маестро Арчиули

Еден од најоригиналните изведувачи на денешната класична музичка сцена, италијанскиот пијанист Емануеле Арчиули, во Македонската опера и балет во Скопје приреди незаборавен концерт во...

Целовечерен гала концерт на МОБ во Гевгелија

Македонската опера и балет вечерва ќе гостува во Центарот за култура во Гевгелија, со целовечерен гала оперски концерт, под диригентската палка на маестро Иван...

МОБ со операта „Севилскиот бербер“ гостува во Стара Загора

Македонската опера и балет денеска ќе ја изведе операта „Севилскиот бербер“ од Џоакино Росини во рамки на 49. издание на Фестивалот на оперската и...

МОБ со „Севилскиот бербер“ во Стара Загора

На 4 декември, Македонската опера и балет ќе гостува во Стара Загора, Бугарија, со изведба на операта „Севилскиот бербер“ на Џоакино Росини, во режија...

МОБ со „Севилскиот бербер“ ќе гостува во Стара Загора

На покана од Државната опера од Стара Загора, Македонската опера и балет на 4 декември ќе гостува во тој бугарски град со операта „Севилскиот...

Безвременската „Травијата“ на 23 ноември во МОБ

Моќна, динамична, привлечна, исполнета со емоции и страст се само дел од епитетите за „Травијата“ чија изведба ќе биде на 23 ноември со почеток...

Бајката за деца „Петре и волкот“ во МОБ

Една од најпопуларните оркестарски бајки за деца – „Петре и волкот“ од рускиот композитор Сергеј Прокофјев утре ќе биде изведена во Македонската опера и...

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ на 14 и 17 ноември во МОБ

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај нашата публика...

„Севилскиот бербер“ во МОБ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Македонската опера и балет ќе биде одиграна „Севилскиот бербер“, приказна за победата на младоста и љубовта, комичната...