17.8 C
Skopje
21.10.2021 - 16:00

Ознака: МОБ

Балетската претстава „Ла, ла, ла…!“ во МОБ

На сцената на Националната опера и балет, на 22 септември, во 20 часот, ќе се одигра балетската претстава „Ла, ла, ла...!“, во кореографија на...

МОБ ќе прикажува балетски претстави и опери на Јутуб

Почнувајќи од утре со почеток во 20 часот, на официјалниот јутјуб-канал на Националната опера и балет ќе имате можност да ги погледнете вашите омилени...

Во магичниот свет на Божо Вреќо, каде сѐ е возможно!

Вчеравечер Божо Вреќо го одржа првиот солистички концерт во Скопје, а втор во Македонија. Минатогодишниот негов концерт беше одржан во Битола. Токму таму тој...

Три дена музика и вино на „Скопје вајн експо“

Од 26 до 28 септември на плоштадот „Мајка Тереза“ пред платото на МОБ, во центарот на Скопје, посетителите ќе имаат можност да уживаат во...

„Картографија на просторното насилство (Случај на градот Скопје)“ на фасадата на...

Во паркот Ибни пајко, на фасадата на Македонската опера и балет, утре во 21.30 часот ќе се реализира привремена уметничка интервенција под наслов „Картографија...

Издвоеното мислење и неговата сила

Во овој речиси двегодишен период на спроведување политики на добрососедство, во кој за возврат од соседите се оспорува македонскиот национален идентитет, ниту една научна...

Небесниот лет на Кеита и на Финч и приказните на Роџевски

Осумнаесеттото издание на „Оф-фест“ беше отворено завчеравечер со концертот на Секу Кеита и на Кетрин Финч во МОБ, двајца извонредни музичари, кои иако доаѓаат...

Балетската претстава „Шехерезада“ во МОБ

Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе ја изведе балетската претстава „Шехерезада“ на музика од Николај Римски Корсаков. Кореограф на „Шехерезада“ во МОБ...

„Шехерезада“ во МОБ на 24 април

Во среда, 24.4.2019 г. во 20 часот, Националната опера и балет ќе ја прикаже балетската претстава „Шехерезада“. Музиката за ова популарно дело е на рускиот...

И во инклузивната „Пепелашка“ се случуваат чуда

Оваа прва инклузивна балетска претстава на Балканот обедини над 200 учесници од различна возраст, а со учеството на лица со попреченост, кои ги толкуваа...