5.8 C
Skopje
26.2.2020 - 10:02

Ознака: мобилни

Партиите мобилни и за време на викендот

Економските придобивки во последните две и пол години, енергетските реформи, како и зголемениот број странски инвестиции беа меѓу темите на кои се осврна премиерот...

Апликации за мобилни го поттикнуваат брзото возење

Апликациите за мобилни телефони за откривање на радарските контроли може да бидат многу опасни за самите возачи и за нивните сопатници, затоа што им...

Од септември учениците во Карпош ќе немаат мобилни на часовите

Скопската општина Карпош ќе биде првата локална самоуправа во која ќе почне да се спроведува проектот за ограничена употреба на мобилните телефони и другите...

„Музика, не мобилни!“ – кампања на Македонската филхармонија

 „Музика, не мобилни - исклучи го телефонот, вклучи ги сетилата!“ е новата кампања на Македонската филхармонија која ќе почне в четврток, со првиот симфониски...

НЛБ со нов начин на плаќање

НЛБ банка ја промовираше новата услуга НЛБ пеј мобилен паричник, која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. Станува збор за современа...

Јавните телефонски говорници заминуваат во историјата

Порано граѓаните чекаа ред за да дојдат до слушалка на јавните говорници. Сега нема ред, а нема ниту слушалки туку само искорнати кабли и...

Зависните Британци го проверуваат телефонот на секои 12 минути

Велика Британија во текот на изминатата деценија разви култури на „дигитална зависност", така што повеќето луѓе мора постојано да бидат поврзани на интернет, објави...

Од 1 септември без мобилни телефони во француските училишта

Францускиот парламент денеска ја усвои одлуката за забрана на мобилни телефони во основните и некои средни училишта, а таа одлука влегува во сила од...