-4.7 C
Skopje
18.1.2021 - 20:51

Ознака: мобилни телефони

Властите во Москва преку апликација ќе го следат движењето на луѓето...

Московските власти претставија апликација за паметни телефони, која ги следи движењата на луѓето кои се во изолација поради коронавирусот. Според официјалните податоци, 2.777 Руси се...

Техно – Мобилните телефони наскоро може да исчезнат

Професорката од универзитетот „Стерн“ во Њујорк, Ејми Веб, предвидува дека мобилните телефони може наскоро да исчезнат и наведува дека тоа не би било првпат...

Кинескиот мобилен гигант „Хуавеј“ ја гради првата фабрика во Европа

„Хуавеј“ ќе инвестира 200 милиони евра во првата фаза од изградбата на фабрика за производство на базни станици, што ќе значи и отворање на...

Со читање бајки ќе се одвикнуваат децата од мобилните телефони

Во Универзитетската библиотека во Битола, во детската читална, од понеделник, 13 јануари, два часа, од 11 до 13 часот, на децата, кои ќе дојдат...

Приведен крадец од Прилеп, украдените мобилни вредни 400 илјади денари вратени

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против Г.Д.(47) од Прилеп поради постоење основи на сомнение за...

При претресот во затворот Идризово одземени шест мобилни телефони

При претрес на неколку келии во затворот Идризово биле пронајдени шест мобилни телефони. За да ја спречат акцијата, затворениците предизвикале пожар и намерна материјална...

Зависни од мрежа

Колку што предноста од новите технологии станува потреба толку и штетноста од нејзиното прекумерно и бесполезно користење е огромна, не само од психолошки аспект....

Албанија забрани користење мобилни телефони во училиштата

Од новата 2018/2019 учебна година во училиштата во Албанија се забранува користење мобилни телефони. За таа цел Министерство за образование денеска до директорите на основните...