Ознака: МНТ

До дирекцијата на МНТ не биле најавени навивачите

Откако во петокот вечерта во Македонскиот народен театар навивачите на Шкупи дивеејќи прославуваа 30 години постоење, со соопштение излезе Министерството за култура. - Сметаме дека...

Адеми: Радоста можеме да ја славиме како што сакаме додека нема...

Сè додека нема говор на омраза, радоста ќе ја славиме како што сакаме, вели министерот за образование, Арбeр Адеми, откако во петокот навивачката група...

ДОМ бара санкционирање на инволвираните за вандализмот во МНТ

Зелената партија ДОМ го осудува вандалското однесување на посетителите во објектот на Македонскиот народен театар и бара од надлежните институции ефикасно разрешување на овој...

Влада: „Шверцерите“ го злоупотребиле гостопримството во МНТ

Владата информира дека настанот во МНТ, на кој навивачка група несоодветно се однесува и скока по инвертарот, не е во организација на ниту една...

Во МНТ свечена академија за Денот на албанската азбука

Во Македонскиот народен театар, со почеток во 19.30 часот во организација на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците ќе се одржи Свечената...

Вработен во МНТ повреден на работното место

Во Македонскиот народен театар во Скопје вчера дошло до несреќа, кога 35-годишен светло-техничар паднал од високо додека изведувал работни задачи. Од МВР информираат дека мажот...

„Отело“ премиерно во МНТ во декември

По првата премиера одржана на сцената во Босанското народно позориште, Зеница - БиХ, во Македонскиот народен театар (МНТ) на 4 декември, со почеток во...

МНТ со „Животот е прекрасен“ ќе се одигра и во Белград

Македонскиот народен театар (МНТ) со претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, а во режија на Александар Морфов, на 8 декември 2019 година ќе...

„Најкратки драми на светот“ – најновата премиера во МНТ

Во Македонскиот народен театар во тек се подготовките за новата претстава „Најкратки драми на светот“ во режија на Трајче Ѓоргиев. Според драматургот на претставата Дарко...

„Еден месец насело“ гостува во Подгорица

Македонскиот народен театар со претставата „Еден месец на село“ кое е дело од врвниот книжевен опус на рускиот автор Иван Сергеевич Тургењев, а во...