17.8 C
Skopje
21.10.2021 - 18:00

Ознака: МНТ

МНТ со претставата „Само глас“ ќе гостува на „Охридско лето“

Во рамките на годинешната богата фестивалска програма на 61. Интернационален фестивал „Охридско лето“ ќе учествуваат петстотини врвни и афирмирани уметници од осумнаесет земји од...

Започна санацијата на Македонскиот народен театар

Македонскиот народен театар започна со санација на проодната тераса која се наоѓа на северно-источниот дел од првиот кат на објектот - Кон музејот на...

Македонскиот народен театар почна со санација на проодната тераса

Македонскиот народен театар почна со санација на проодната тераса која се наоѓа на северноисточниот дел од првиот кат на објектот – Кон музејот на...

МНТ со две претстави на 42. „Скопско лето“

Македонскиот народен театар ќе учествува со две претстави на годинашното 42. „Скопско лето“. Станува збор за меѓународниот проект „Отело“ од Вилијам Шекспир, во режија...

МНТ ќе учествува со две претстави во годинешната програма на 42....

Станува збор за меѓународниот проект „Отело“ од Вилијам Шекспир, во режија на Нина Николиќ. Претставата е копродукција меѓу МНТ, БНП, Зеница ― БиХ и...

„Последната лента на Крап“ на 26 јуни ќе учествува на 22....

Македонскиот народен театар со монодрамата „Последната лента на Крап“ од Семјуел Бекет, во изведба и режија на Ѓорѓи Јолевски, на 26 јуни ќе земе...

Изложбата „Монодрамите и дуо драмите на МНТ“

Изложба посветена на монодрамата е отворена во Македонскиот народен театар. Присуството и силата на актерот, сите негови умеења и вештини, посветеност и сигурност се...

Изложба „Монодрамите и дуо драмите на МНТ“

Во Македонскиот народен театар е отворена изложба „Монодрамите и дуо драмите на МНТ“. Присуството и силата на актерот, сите негови умеења и вештини, посветеност и...

МНТ со „Кец на десетка“ ќе гостува на манифестацијата Струмица, „Град...

Претставата „Кец на десетка“ по текст на Митко Бојаџиски, во режија на Драган Спасов-Дац и Јордан Симонов, а во продукција на Македонскиот народен театар...

МНТ со праизведба на комуникациската современа музичка драма „Само глас“

На 26 мај на сцената на Македонскиот народен театар со почеток во 20 часот ќе биде одиграна праизведбата на комуникациската современа музичка драма „Само...