2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 2:48

Ознака: МНТ

Паоло Маџели ја поставува „Еден месец на село“ во МНТ

За отворањето на театарската сезона 2018/2019, Македонскиот народен театар вечерва премиерно ќе ја изведе претставата „Еден месец на село“ според делото на Иван Сергеевич...

Македонскиот народен театар ја почнува новата сезона

Македонскиот народен театар вечер ќе ја почне новата сезона 2018/2019 со премиера на комично-тажната приказна „Еден месец на село“ - меѓу најдобрите дела во...

„Еден месец на село“ в сабота ќе ја отвори новата театарска...

За отворањето на театарската сезона 2018/2019, Македонскиот народен театар в сабота премиерно ќе ја изведе претставата „Еден месец на село“ според делото на Иван Сергеевич...

„Еден месец на село“ – прва премиера на МНТ во новата...

Првата премиера на Македонскиот народен театар во новата сезона ќе биде на 29 септември - претставата „Еден месец на село“ од Иван С. Тургењев...

Претставата „Дух“ во МНТ одложена за утревечер

Претставата „Дух“ на Македонскиот народен театар, која вечерва требаше да биде изведена во рамки на „Скопско лето“, од технички причини е одложена за утревечер...

Поповски: Поднесувам оставка поради хаосот во МНТ

Александар Поповски поднесе оставка од местото претседател на УО на МНТ Режисерот Александар Поповски денеска на прес-конференција соопшти дека поднесува оставка од местото претседател на...

Подобро е да има повеќе квалитет, отколку повеќе настани

Вечерва почнува 53. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Како нов уметнички директор, што е тоа што ќе ѝ го понудите на публиката? - Пред сѐ, сакам...

ЈДП со „Ајнштајновите соништа“ гостува на сцената на МНТ

Југословенско драмско позориште (ЈДП) од Белград вечер и утревечер ќе гостува во Македонскиот народен театар со претставата „Ајнштајновите соништа“ според истоимениот роман-бестселер на Ален...

МНТ со „Ничија земја“ на фестивал во Благоевград

Македонскиот народен театар утре со претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов ќе настапи на 6. Меѓународен театарски фестивал „Тара-ра-бумбиа" во Благоевград, Бугарија. Оваа...

Претставата „Ничија земја“ утревечер гостува во БИХ

Претставата „Ничија земја“ од МНТ утревечер ќе се одигра во театарот Зеница во склоп на овогодинешниот XVII фестивал на босанскохерцеговската драма и авторскиот театар...