18 C
Skopje
23.9.2018 - 4:53

Ознака: МНТ

„Еден месец на село“ – прва премиера на МНТ во новата...

Првата премиера на Македонскиот народен театар во новата сезона ќе биде на 29 септември - претставата „Еден месец на село“ од Иван С. Тургењев...

Претставата „Дух“ во МНТ одложена за утревечер

Претставата „Дух“ на Македонскиот народен театар, која вечерва требаше да биде изведена во рамки на „Скопско лето“, од технички причини е одложена за утревечер...

Поповски: Поднесувам оставка поради хаосот во МНТ

Александар Поповски поднесе оставка од местото претседател на УО на МНТ Режисерот Александар Поповски денеска на прес-конференција соопшти дека поднесува оставка од местото претседател на...

Подобро е да има повеќе квалитет, отколку повеќе настани

Вечерва почнува 53. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Како нов уметнички директор, што е тоа што ќе ѝ го понудите на публиката? - Пред сѐ, сакам...

ЈДП со „Ајнштајновите соништа“ гостува на сцената на МНТ

Југословенско драмско позориште (ЈДП) од Белград вечер и утревечер ќе гостува во Македонскиот народен театар со претставата „Ајнштајновите соништа“ според истоимениот роман-бестселер на Ален...

МНТ со „Ничија земја“ на фестивал во Благоевград

Македонскиот народен театар утре со претставата „Ничија земја“ во режија на Александар Морфов ќе настапи на 6. Меѓународен театарски фестивал „Тара-ра-бумбиа" во Благоевград, Бугарија. Оваа...

Претставата „Ничија земја“ утревечер гостува во БИХ

Претставата „Ничија земја“ од МНТ утревечер ќе се одигра во театарот Зеница во склоп на овогодинешниот XVII фестивал на босанскохерцеговската драма и авторскиот театар...

„Тишина, на турнеја сме!“ го затвора „Танц-фест“

Компанијата „Покемон“ е една од најатрактивните француски танцови компании, кои ја негуваат синергијата помеѓу современиот танц и хипхопот Со претставата „Тишина,на турнеја сме!“ вечерва, во...

Премиера на претставата „Дух“ во МНТ

Македонскиот народен театар утре ќе ја изведе премиерата „Дух“, по текст на Дејан Дуковски, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ. Гораст Цветковски ја толкува главната улога...

„Дух“ – нова премиера на МНТ

Претставата „Дух“ од Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ во вторник премиерно ќе биде изведена во Македонкиот народен театар. Гораст Цветковски ја толкува...