Ознака: мнр

Димитров бара Собранието да ја разреши Мизрахи

Министерот за надворешни работи Никола Димитров му сугерира на премиерот во техничката Влада, Оливер Спасовски да предложи до Собранието разрешување на техничката министерска за...

Тројца македонски државјани се на бродот задржан во Јапонија поради коронавирусот

Тројца македонски државјани се наоѓаат на бродот кој е задржан близу Јокохама, Јапонија, поради коронавирусот, соопшти Министерството за надворешни работи. - Според последните информации добиени...

МНР: Успешно спроведена евакуацијата на македонска државјанка од Вухан

Министерството за надворешни работи информира дека македонска државјанка, врз основа на доброволна согласност, а со посредство на амбасадите на Република Северна Македонија во Пекинг...

Жерновски: Пријателството со Грција е нова регионална моќ

Заменик-министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, имаше поздравно обраќање на младинскиот културен настан во Скопје, со цел најава на процесот за основање на „Билатерални...

Посетата на Дендиас е сигнал на нова ера во меѓусебните односи

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес оствари средба со неговиот грчки колега Никос Дендиас, кој престојува во официјална посета на Македонија. На средбата беа...

Затворањето амбасади е комплексно прашање

Најавите на шефот на државата Стево Пендаровски да го редуцира бројот на македонските амбасади низ светот предизвика интерес во јавноста и за тоа какви...

МНР: Единственото сценарио за кое размислуваме е чист датум во октомври

Во исчекување на 15 октомври, кога земјава треба да добие датум за почеток на преговори за членство во Унијата, во јавноста кружат разни сценарија...

Димитров – Церар: Европскиот наратив е перспектива за малите држави

Европскиот наратив за малите земји е перспектива, а владеењето на правото и почитувањето на правниот поредок е заштита во процесот на забрзана интеграција, констатирале...

Македонија воспостави дипломатски односи со Кипар

Министрите за надворешни работи на Македонија и на Кипар, Никола Димитров и Никос Христодулидис, денеска го потпишаа Протоколот за воспоставување дипломатски односи меѓу двете...

Димитров бара извинување за поврзаноста со „Рекет“, во спротивно ќе поднесе...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров негира негова вмешаност во случајот „Рекет“, и побара од порталот кој објави дека е вмешан да ја повлече...