7.5 C
Skopje
14.12.2019 - 4:56

Ознака: мнр

Димитров и Поповски на Меѓународната конференција за слобода на медиумите во...

Делегацијата на Владата предводена од министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски на покана на...

Димитров: Берлинскиот процес е подготовка за пристапувањето на Западен Балкан во...

Во рамките на програмата на Министрите за надворешни работи во склоп на Берлинскиот процес со кој годинава претседава Полска, министерот Никола Димитров учествуваше на...

Димитров: Мојата земја денес е успешна приказна, која треба да биде...

Работната посета на Берлин, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, ја продолжи со учество на настан коорганизиран од страна на парламентарните групи на зелените...

Седум македонски амбасади ги тресе евровирус

И додека регионалните медиуми известуваат за финансиска злоупотреба на околу 200.000 евра буџетски пари од страна на седум дипломатско-конзуларни претставништва на Македонија, ставот на...

Димитров се сретна со Хелбах и Осовски од германското МНР

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска имаше работна средба со ополномоштеникот на Сојузното министерството за надворешни работи на Германија за Југоисточна Европа, Турција...

Димитров: Градењето институции посилни од политичките лидери, предизвик со кој се...

Победата на меритократијата над клиентелизмот, градењето институции кои ќе бидат посилни од политичките лидери, борбата против корупцијата и одливот на талентирани луѓе се предизвиците со...

Средба Димитров-Сингер: Еврејската заедница има значајна улога во општествениот и културниот...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска оствари средба со извршниот потпретседател на Светскиот Еврејски Конгрес, Роберт Сингер, со кој разговарале за конкретните активности...

Што содржи вербалната нота што МНР ја испрати до ОН

Кај активистите што се залагаат за задржување на старото уставно име на државата - Република Македонија, како и кај движењето „Бојкотирам“, предизвикува сомнеж тоа...

Што содржи Вербалната нота испратена од македонското МНР до Грција

Соседите освен што известуваат, имаат и толкувачка изјава, му рече вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас на лидерот на опозициската Нова демократија, Киријакос Мицотакис, за...

Република Албанија ќе отвори Почесен конзулат во Битола

Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање Почесен конзулат на Република Албанија во Република Македонија со седиште во Битола. Со владината одлука донесена на...