Ознака: мнозинство

Калимеро за двотретинско мнозинство

Интензитетот на носење и менување на законите во интерес на некои пратеници што својот глас за уставните измени го условуваат со нивно ослободување од...

Заев: Верувам дека ќе обезбедиме двотретинско мнозинство за уставните измени

Премиерот Зоран Заев во Лисабон, во рамки на дводневната работна посета на Португалија и неговото учество на Конгресот на ПЕС, одговарајќи на новинарски прашања...

Власта собира мнозинство за уставните измени, опозицијата се подготвува за избори

Со отворање на расправата во Комисија за уставни прашања, во средата, почна собраниската процедура за пристапување кон измени во Уставот на Република Македонија, кои...

Реконструкција на умот

До желбата ли е, до способностите или до можностите? Сеедно. Но излегува дека сите оние што мислеле дека актуелната влада ја започнала својата работа...

Харадинај без стабилно мнозинство

Нови вонредни парламентарни избори на Косово се неизбежни по најновите настани и по повлекувањето на поддршката на актуелната влада од пратениците од Српската листа,...