-6.2 C
Skopje
25.1.2022 - 11:53

Ознака: мнозинство

Османи: Мнозинство има, очекуваме да се зголеми

Министерот за надворешни работи Бујар Османи на денешната прес-конференција истакна дека може да се потврди дека мнозинство има. Тој додава дека се очекува ова мнозинство...

Вакцинираните во мнозинство

Констатација дека 25 отсто од македонските здравствени работници сѐ уште не се вакцинирани против ковид-19 силно одекна во домашната јавност и отвори простор за...

Владејачките партии очекуваат ново мнозинство – Заев ќе преговара со Алтернатива

Новото стабилно мнозинство во Парламентот ќе биде објавено наредната недела, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи. Како што рече Османи, кој е и...

Борисов ќе предложи влада без обезбедено мнозинство

Владејачката бугарска партија ГЕРБ ќе предложи влада и покрај малите шанси таа да биде поддржана, објави во понеделникот вицепремиерот Томислав Дончев на брифинг во...

Мицкоски: Се покажа дека власта има мнозинство само да си го...

Добро е што владејачкото мнозинство го прифати предлогот кој го дадов вчера за приоритетно гласање на четирите закони за помош на стопанството и граѓаните,...

Џафери закажа седница за избор на претседател на Собранието

Претседавачот на Собранието, Талат Џафери, за утре им даде насоки на собраниските служби да подготват продолжение на конститутивната седница и избор на претседател на...

Макрон го загуби апсолутното мнозинство во парламентот, пратениците му бегаат

Емануел Макрон го изгуби своето мнозинство во Националното собрание на Франција откако група „дезертери“ од неговата партија ЛЕРМ преминаа во новата левичарска групација, што...

Нетанјаху победи на изборите во Израел, но нема мнозинство

Израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху, води на парламентарните избори, но тој сè уште го нема потребното мнозинство за формирање на владата, на третите избори во...

Димовски: Селекцијата на кандидатите за прием во АНБ е направена со...

Селекцијата на кандидатите за прием во Агенцијата за национална безбедност (АНБ) е направена со мнозинство, работевме во согласност со постојната законска регулатива, рече директорот...

Џонсон го загуби мнозинството во парламентот

Конзервативниот британски пратеник Филип Ли пребега во редовите на опозициските либералдемократи пред пресметката во парламентот меѓу конзервативната влада на Борис Џонсон и револтираните конзервативци....