4.8 C
Skopje
28.1.2022 - 20:40

Ознака: ммф

ММФ: Македонија годинава со 1,6 отсто економски раст

Економскиот раст на Македонија годинава ќе биде 1,6 проценти, предвидува Меѓународниот монетарен фонд во есенскиот извештај „Перспективите на светската економија“. Претходната проценка на ММФ за...

ММФ предвиде раст на грчката економија од два отсто

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ги ревидираше своите предвидувања за развојот на грчката економија. Прогнозата за Грција е вклучена во извештајот на ММФ за Перспективите...

Ердоган: Турција веќе нема да зема кредити од ММФ

Властите во Турција немаат намера повеќе да земаат кредити од Меѓународниот монетарен фонд, изјави денеска претседателот Реџеп Тајип Ердоган. – Модерна Турција нема потреба од...

Лагард: Без договор за Брегзит на британската економија не и се...

Британската економија ќе се соочи со „многу полоша" перспектива ако земјата следната година ја напушти Европската унија без договор, отколку во случај да се...

Кои ќе бидат азиските „тигри“ до крајот на следната деценија

Се сеќавате кога Јапонија требаше да стане најдобра светска економија? Ризиците од ваквите прогнози уште повеќе се нагласуваа по разните храбри предвидувања, вклучувајќи го...

Сан Марино со намера да побара заем од ММФ од 300...

Сан Марино разгледува барање до Меѓународниот монетарен фонд за заем од 300 милиони евра за поддршка на работата на своите банки кои се оптоварени...

Настан од историски размери на глобалниот финансиски пазар

Првпат во историјата ММФ да одлучи да го прошири бројот на валути во девизната кошничка. Тоа значи дека кинеската валута сега ќе стане издржана...

ФФМ ќе добие милион евра од УЕФА за фудбалска инфраструктура

Фудбалската федерација на Македонија ќе добие нови, вонредни средства од УЕФА во висина од еден милион евра за подобрување на фудбалската инфраструктура во Македонија. На...

ММФ го одложи аранжманот со Србија

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Србија, предводена од Џејмс Руф и српската Влада не постигнаа договор за нов аранжман, објави белградска „Политика“. Преговорите...

ММФ ќе ја испитува улогата на развиените земји во корупцијата

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја преиспита улогата на развиените земји во корупцијата, ќе го процени економското влијание на слабото управување и ќе даде...