-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 6:53

Ознака: ммф

БиХ нема да добие 165 милиони евра помош

Босна и Херцеговина месецов нема да добие 165 милиони евра итна помош од Меѓународниот моментарен фонд (ММФ) бидејќи во таа земја не можат да...

ММФ одобри 175,2 милиони евра за борба против коронавирусот

Владата усвои Информацијата според која Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) позитивно одговори на барањето на нашата земја да ѝ биде одобрен Инструментот за брзо финансирање...

Задолжувањето е неминовно, но како до поповолни услови

Задолжувањето за надминување на кризата предизвикана од коронавирусот е неминовно, велат упатените, но истакнуваат дека далеку поповолно за нашата земја би било задолжување кај...

ММФ: Понатамошниот раст на минималната плата може да доведе до отпуштања

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за состојбите со економијата во земјава, меѓу другото, предупреди и на ризици и непосакувани ефекти по одлуката на...

Урнати прогнозите за глобален економски раст

Претходната прогноза за глобалниот економски раст во 2020 година е намалена на 3,3 проценти што, според ММФ, најмногу се должи на намалените проекции за...

ММФ ја затвора канцеларијата во Атина

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе ја затвори канцеларијата во Атина во текот на следните месеци, една деценија откако се придружи на програмата за спасување...

ММФ: Над една третина од економијата е во сивата зона

Уделот на сивата економија во севкупниот економски сектор на Македонија изнесува 37,6 проценти, покажуваат податоците на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ). Според овој податок, земјава е...

Ангеловска на средба со вториот човек на ММФ

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае врз намалувањето...

ММФ стравува од поткопување на реформите

Од Меѓународниот монетарен фонд, чиј тим престојуваше во земјава заради спроведување на редовниот годишен преглед на економијата, испратија суптилни забелешки за фискалните политики на...

Заев до шефицата на ММФ: Насочени сме кон флексибилни мерки за...

Претседателот на Владата Зоран Заев придружуван од министреката за финансии Нина Ангеловска, вечерва се сретна со делегација на Меѓународниот монетарен фонд предводена од Берглјот...