5.8 C
Skopje
19.1.2022 - 15:37

Ознака: ммф

ММФ: Од суштинска важност е да се зачува независноста на Народната...

Со оглед на клучното значење на капацитетот на НБРМ да презема навремени супервизорски активности за да ја обезбеди стабилноста на финансискиот систем, од суштинска...

Заев: Капиталните инвестиции можат да помогнат во закрепнувањето на економијата

Заев на онлајн средба со мисијата на ММФ Премиерот Зоран Заев одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд за Македонија, Берглјот...

ММФ: Светот запаѓа во најдлабока рецесија

Пандемијата со ковид-19 ја урна глобалната економија, па затоа Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) очекува дека бруто домашенниот производ (БДП) ќе падне за 4,9 проценти...

ММФ: Жените се економски поизложени на последиците од пандемијата

Пандемијата на коронавирус може да го загрози напредокот што го постигнаа жените во последните три децении во намалувањето на економскиот јаз со мажите, предупредува...

Неликвидноста чека во заседа во мај

Економските податоци укажуваат дека расте бројот на компании што имаат проблеми во извршувањето на своите секојдневни активности, но и бројот на компании што целосно...

ММФ предвидува пад од четири проценти на македонската економија

Меѓународниот монетарен фонд во најновиот извештај за земјава предвидува четири проценти пад на македонската економија. Според ММФ, клучна за оваа состојба е пандемијата на...

СДСМ: Пакетот економски мерки е позитивно оценет од ММФ

Со цел за поефикасно справување со последиците врз економијата предизвикани од глобалната пандемија од коронавирусот се реализира големиот пакет првични економски мерки вредни 200...

Србија нема да користи финансиска помош од ММФ

Србија нема да бара финансиска помош од Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), бидејќи земјата има големи девизни резерви и 31 тон злато, изјави денеска српскиот...

ММФ одобри финансиска помош од 176,53 милиони евра за Македонија

ММФ одобри исплата на 176,53 милиони евра итна финансиска помош за Македонија како помош во справувањето со пандемијата предизвикана од ковид-19. - Појавата на ковид-19...

Светот се соочува со најголема економска криза по Големата депресија

САД веќе се во рецесија и таа ќе трае неколку месеци, според истражувањето на 45 економисти, пренесува Си-ен-ен. Тие предвидуваат остра рецесија која нема да...