3.8 C
Skopje
30.11.2021 - 3:16

Ознака: ммф

Хилберс: Централната банка дејствуваше соодветно за време на кризата

Централната банка, како професионална и независна институција дејствуваше соодветно за време на корона-кризата со мерки за поддршка, што придонесе за одржување на целокупната стабилност,...

Шефицата на ММФ ја задржа функцијата наспроти скандалот

Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Кристалина Георгиева ќе продолжи со извршување на функцијата по истрагата за обвинувањата според кои влијаела врз податоците додека...

Со 161 милион евра од ММФ ќе се зголемува девизната ликвидност

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ѝ додели на Македонија 133 милиони нови специјални права на влечење (СПВ) или околу 161 милион евра и тие ќе...

ММФ ѝ додели на Македонија околу 161 милион евра

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ѝ додели нови, околу 133 милиони специјални права на влечење (СПВ), или околу 161 милион евра на Македонија, коишто денес...

ММФ: Инфлацијата и натаму ќе биде умерена и е одраз на...

Монетарната политика е соодветна и треба сè уште да биде олабавена. Скорешното зголемување на инфлацијата најмногу се должни на глобалните фактори и е привремено....

Заев со мисијата на ММФ: 2021 е година на стабилен економски...

Претседателот на Владата, Зоран Заев, одржа онлајн средба со шефицата на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Берглјот Бјорнсон Баркбу, резидентната претставничка на ММФ...

Пандемијата најсилно удира врз малите претпријатија

Истражувањата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) покажале дека кризата ги погоди малите и средните претпријатија и предизвикува зголемување на пазарната моќ на големите и...

Нееднаквиот пат кон обновата

„Патот кон обновата воопшто не е сигурен и, што е најважно, е нееднаков. Несигурен е поради разликата во почетните позиции, економската структура и капацитетот...

Продлабочувањето на разликите води кон социјални немири

ММФ БАРА РАЗВИЕНИТЕ ЕКОНОМИИ ДА ОБЕЗБЕДАТ ПОГОЛЕМА ПОМОШ ЗА ЗЕМЈИТЕ ВО РАЗВОЈ Неразвиените земји и земјите во развој се пред опасност дополнително да осиромашат доколку...

ММФ: Од суштинска важност е да се зачува независноста на Народната...

Со оглед на клучното значење на капацитетот на НБРМ да презема навремени супервизорски активности за да ја обезбеди стабилноста на финансискиот систем, од суштинска...