Ознака: млеко

Морков и стап или мед и млеко?

Според Клоди Стајнер, американски психолог, интелегенцијата, особено емоционалната интелигенција, која е примордијална, на хомосапиенсот му служи главно за да ги натера другите од својот...

Лошиот сосед и киселото млеко

Поради сето (блиско и подалечно) историско искуство на Македонија во односите со Бугарија, искреноста на намерите за враќање на довербата во Договорот за добрососедство,...

Протест на производителите на млеко од Пелагонија

Произодителите на млеко од Пелагонија денеска протетсираа за исплата на субвенциите за минатата, 2019 година и за субвенциите од половината на годинава, како и...

Шест намирници кои нутриционистите никогаш не би ги консумирале

Нутриционисти со помош на експерти од разни научни подрачја решиле да ги обелоденат намирниците кои се преполни со токсини и хемикалии. Видни ендоктринолози, агрономи,...

Најстариот внук на кралицата во реклама за млеко

Најстариот од осумте внуци на кралицата, Питер Филипс (42), се појавува во кинеска реклама за млеко. Тој во рекламниот спот позира со чаша млеко,...

И говедата ги истребивме

Состојбата е таква што младите иднината ја гледаат надвор од руралните средини. Од друга страна, и цената на млекото е ниска, поради што одвај...

Пиеме увозно млеко, домашното не знаеме да го продадеме

Поголемиот дел од млекото во малопродажба е од увоз, поради што за да се зголеми искористеноста на домашните продукти, тие треба да се брендираат...

Комората помага за унапредување на индустријата за млеко и млечни производи

Стопанската комора на Македонија ќе се залага за унапредување на производството на млеко и млечни производи во државата, како и унапредување на севкупното земјоделско...

Околу 15.000 литри млеко замрза на улица во германски град

Илјадници литри млеко замрзнаа на улица во германската провинција Северна Рајна-Вестфалија, објави ДПА. Непознати сторители минатата ноќ истуриле млеко од паркиран камионски танкер, соопшти денеска...

Николовски: Почна исплатата на сточарите за предаденото млеко

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски соопшти дека денес почна исплатата кон сточарите за предаденото млеко со што се заокружува исплатата на...