22.9 C
Skopje
21.8.2019 - 1:40

Ознака: Млади

Харадинај нема решение за заминувањето на младите од Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај изјави денеска дека нема решение за заминувањето на граѓаните на Косово на работа во странство и ја понуди својата функција...

Силјановска: Mладите се движечката сила на едно општество

Кандидатот за претседател на Република Македонија проф. д-р Гордана Силјановска Давкова денеска оствари средба со пензионери во Градскиот парк и средба со млади во...

Младите му даваат белег на шаховското ЕП во Скопје

По седум кола, деветгодишниот Азадалиев има и најмногу освоени рејтинг-поени (77,6), а зад него се 15-годишниот Тарун (74,5) и 17-годишниот Гундуз (68,4). Младиот, 17-годишен...

И младите тонат во сиромаштија

Тешкотиите на младите да преминат брзо од училиште кон работа главно се должат на јазот што се јавува помеѓу вештините што ги имаат тие...

Младите скарани со логиката

Само еден процент од испитаниците со просечна возраст од 19,5 години успеа точно да одговори на сите четири логички тестови, а два отсто на...

Проект на МКЦ за афирмирање млади автори

Младинскиот културен центар повикува млади независни и неафирмирани автори на возраст до 30 години да се пријават на новиот проект „Сурова култура“, што планира...

Младите градители го изградија „Снежен град 2019“

Традицијата долга 42 години сѐ уште живее. Младите скулптори од цела Македонија на снежните падини на Попова Шапка цела недела го градеа „Снежен град 2019“....

Младите би учеле и би работеле за пристојна плата

Сѐ повеќе млади луѓе во Бугарија сакаат да работат додека учат, а првото работно искуство им е во услужната дејност. Бугарија се наоѓа на...

Објавена едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“

Антологиски избор од десет кинески книги за деца и за млади, како прв дел од едицијата „Најдобрата кинеска литература за деца“, објавија деновиве друштвото...

Новогодишна журка во изнајмена куќа или стан најчест избор на младите

За некои луѓе Нова година претставува посебен настан, за други, пак, обичен ден. Едни долго ја планираат новогодишната прослава и веќе знаат каде ќе...