-0.8 C
Skopje
1.4.2020 - 23:29

Ознака: Млади

Забрани за движење за младите до 18 години и за постарите...

Владата денеска на седница донесе дополнителни ограничувања на движењето на граѓаните. Како што соопшти премиерот Оливер Спасовски, забраната за движење за сите граѓани од 21...

Најзначајниот дел на целата животна етика е здравствениот!

Етика за млади Најважното во животот, едно од најпосакуваните нешта, е здравјето. Без оглед што сака некој и кон што се стреми, не смее да...

Ако сте млади – следете ги препораките, ако сте возрасни –...

Коронавирусот предизвика смрт на 4.300 лица во светот, а повеќе од 66 илјади луѓе што беа заболени - оздравеа. Јакоб Таге Рамлинг, Нил Монро,...

„ДЛУМ нова генерација на млади“

Во организација на Друштвото на ликовните уметници на Македонија (ДЛУМ), вечерва, во 19 часот, ќе биде отворена изложбата „ДЛУМ нова генерација на млади“, во...

Испраќајте ликовни творби за младите во спортот!

Детскиот ликовен центар и Федерацијата на училиштен спорт на Македонија, во рамките на проектот „Фер шанса за младите во спортот“, објавуваат повик за учество...

Младите Израелци и Палестинци мислат дека никогаш нема да се смират...

Поголем дел од младите Израелци и Палестинци мислат дека израелско-палестинските судири никогаш нема да се решат, покажало истражувањето на Меѓународниот одбор на Црвениот крст. Од...

УНИЦЕФ: Повеќе од една четвртина од младите луѓе се дебели

Вкупно 149 милиони деца заостануваат во физичкиот развој или се со понизок раст за својата возраст, 50 милиони деца се неисхранети или се преслаби...

Младите сакаат квалитетно образование, работа и функционални институции

Експертите лоцираат повеќе причини поради кои младите ја напуштаат земјата и повикуваат на итно спроведување на неопходните реформи во повеќе сектори за да се врати...

Младите тешко влегуваат, ама лесно излегуваат од брак

Податоците од Државниот завод за статистика за првите девет месеци од 2019-та покажуваат дека во земјава биле регистрирани вкупно 10.237 брака, од кои 2.323...

Елизабета Втора воодушевена од младите што ја штитат природата

Британската кралица Елизабета Втора во денешната божиќна порака изјави дека е импресионирана од динамиката на младите луѓе во борбата против уништувањето на животната средина. „Предизвиците...