Ознака: МКЦ

Со изложби, музика, мода… вечерва се отвора „Скопје креатива 2018“

Фестивалот и оваа година носи звучни имиња од странство од областа на креативните индустрии. Така, во МКЦ во случајов доаѓаат ексклузивни гости од регионот...

Музичарите горди на првата „Македонска рок-енциклопедија“

Тошо Филиповски, музички новинар и директен учесник во создавањето на македонската рокенрол-сцена, завчера на ден пред својот роденден, на платото пред МКЦ го претстави...

Фестивалски форум за развој на креативните индустрии во МКЦ

Фестивалскиот форум за развој на креативните индустрии во Македонија е еден од најважните настани на претстојниот фестивал „Скопје креатива 2018“. Форумот ќе се одржи...

Групата „Метаноја“ победи на „Рок-фест“

За најдобар гитарист на фестивалот беше прогласен Виктор Захариев од групата „Фикшн“, на кого му беше врачена наградата електрична гитара „јамаха“ Викендов во Младинскиот културен...

Џез и хип-хоп уметницата Акуа Нару во Скопје

Американската пејачка Акуа Нару ќе одржи концерт на 6 мај во Скопје, во рамки на фестивалот „Прво, па женско“, кој ќе се одржува во...

„Скопје креатива“ ќе донесе рекордни 44 настани и ексклузивни гости

И овој пат на фестивалот доаѓаат ексклузивни гости од повеќе области, кои ќе одржат работилници и предавања. Се најавуваат претставник на „Венециското биенале“ и...