17 C
Skopje
24.10.2020 - 17:13

Ознака: МКЦ

Отворен 17. „Синедејс“

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а...

Промоција на „Пеперутки од пепел“ на Сузана В. Спасовска

Вечерва со почеток во 19 часот во клуб-ресторанот МКЦ ќе се одржи промоција на стихозбирката на Сузана В. Спасовска, насловена „Пеперутки од пепел“. Промотори...

Изложба на интерактивна уметност во Скопје

Денеска во МСУ почнува фестивалот „ПлејОК Аркадија 2018“ Во организација на Британскиот совет, од денеска до 4 ноември, во Скопје ќе се одржува изложбата на...

Годинашниот „Скопски џез-фестивал“ – уникатен и со храбра програма

Традиционалниот „Скопски џез-фестивал“ годинава ќе се одржува од 17 до 21 октомври на две локации, Македонската опера и балет и Младинскиот културен центар. Според...

Да опстоиш кај нас како автор е донкихотовски обид во континуитет

Кога сопствената земја те става на маргините, те третира како декор без никаква почит и достоинствена поддршка, очекувањата за реална квалитетна ликовна сцена се утописки,...

Почина Ѓоре Ценев, предавач и менаџер на Планетариумот при МКЦ

Младинскиот културен центар вечерва соопшти дека ненадејно починал долгогодишниот предавач и менаџер на Планетариумот при Младинскиот културен центар во Скопје Ѓоре Ценев. Ценев дипломирал Физика, насока инженерство...

Хрватски уметници изложуваат во МКЦ

Изложбата „Гласови и зборови“ на хрватските уметници Ката Мијатовиќ и Зоран Павелиќ ќе биде отворена вечерва во МКЦ. Повеќегодишниот изложбен проект се базира на...

Концерт на Младински светски џез оркестар во кино „Фросина“

Младинскиот светски џез оркестар ((JM World Jazz Orchestra) предводен од американскиот диригент Луис Бонила вечер (20:00) ќе одржи концерт во кино „Фросина“ во Младинскиот...

Отворено културно лето „Три круши 2018“

Со два концерта на градскиот дувачки оркестар при МКЦ и КУД Китка синоќа свечено беше отворено културното лето „Три круши 2018”. - Културно лето „Три...

Изложба „Поместени граници“ во МКЦ

Изложба насловена „Поместени граници“ ќе биде отворена вечер во Галеријата на Младинскиот културен центар во Скопје. - Граница е нешто што сугерира на статичност и...