Ознака: МКЦ

Хуманитарен „ТТ фестивал“ за децата со аутизам

Во недела на 23 декември во Младинскиот културен центар со почеток во 20 часот ќе се оддржи хуманитарен музички фестивал „ТТ фестивал“. На фестивалот ќе...

Промоција на збирката раскази „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

Новата книга од Румена Бужаровска, збирката раскази со наслов „Не одам никаде“, ќе биде промовирана денеска во кино „Фросина“ во МКЦ. Делото е своевидно продолжување...

Едукација за Другаризација во недела во МКЦ

Во Младински Културен Центар (МКЦ), денс арената, во недела младите ќе имаат можност да се дружат и советуваат со тимот на Другаризација, поддржувачите и...

Фестивалот „Таксират“ ја одбележува 20-годишнината со обемна програма

Таксират-неделата почна во четвртокот со отворањето на петтото издание на музичката конференција „Пин“, а вечерта кулминира со настапот на Неле Карајлиќ во концертната сала...

Целовечерен фестивал на Канал 103 во МКЦ

Музичкото радио Канал 103 вечер од 20 часот во Младинскиот културен центар на два подиума организира целовечерен фестивал „103 Генерации“ со бендови и музичари...

Дела на Стефан Димовски во МКЦ

Вечерва во 20 часот ќе биде отворена 6-та самостојна изложба на Стефан Димовски во галерискиот простор на МКЦ. На изложбата авторот ќе се претстави...

Џез концерт на Женскиот младински хор при МКЦ

Џез концерт насловен „ Jazz to voice “ ќе одржи вечер Женскиот младински хор при Младинскиот културен центар под раководство на маестро Сашо Татарчевски. Концертот...

Милош Форман викендов на „Синедејс“

На почетокот на 17-от фестивал на европски филм, завчеравечер беше отворена и изложбата „Филм“ на Самир Љума Со проекција на музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А.“ на Стив...

Работилници, предавања и филмски маркет на „Синедејс“

Покрај проекциите на повеќе од сто филма во неколку програми (cinedays.mk), 17.Фестивал на европскиот филм „Синедејс“ ќе има и богата придружна програма – работилници,...

Отворен 17. „Синедејс“

Седумнаесеттиот Фестивал на европски филм „Синедејс“ синоќа беше отворен неформално, со забава во Младинскиот културен центар, со првата проекција – музичкиот документарец „Матанги/Маја/М.И.А“, а...