Ознака: МКЦ

Нов проект на МКЦ за афирмирање млади автори

Младинскиот културен центар повикува млади независни и неафирмирани автори на возраст до 30 години да се пријават на новиот проект „Сирова култура“, што планира...

„Суперхикс“ слави 25 години

„Суперхикс“ на 3 март во МКЦ ќе прослави 25 години од својот прв настап во некогашниот „Доорс“ во Дебар Маало. „Банда инструментале“ на истиот...

Промовирана збирката раскази „Понор“ на Златко Ѓелески

Збирката раскази „Понор“ од писателот и филмски критичар Златко Ѓелески беше промовирана  синоќа, во џебното кино на МКЦ. „Понор“ е петта книга во едицијата „Наше маало“...

„Медена земја“ ќе ја смени перцепцијата за македонскиот филм

Целата екипа на македонскиот документарен филм „Медена земја“ по враќањето со куп награди од фестивалот „Санденс“ во САД, заедно со заменик-амбасадорот на Швајцарската амбасада...

Реагираат и издавачите, МКЦ, општините…

Во јавноста не стивнуваат реакциите по објавувањето на Годишната програма за култура и откако комисиите се состанаа во однос на некои забелешки. Ревидирана е...

Најавена годинешната програма на Младинскиот Културен Центар

Годишната програма на Младинскиот културен центар – Скопје вчера беше најавена на прес конференција од директорот на МКЦ, Русе Арсов, кој заедно со заедно...

Промоција на „Дневникот на една планинарка“ во МКЦ

Вечерва, во 20 часот, во бифето на Младинскиот културен центар во Скопје, ќе се одржи промоција на книгата „Дневникот на една планинарка“ од Калина...

Изложба од проектот „Загрозен модернизам“

Во Младински културен центар вечер од 20 часот ќе биде отворена изложбата „Загрозен модернизам: архитектонски сценарија за адаптивна (ре)употреба“. Таа е дел од истражувачкиот проект...

Награда за стрип – „лифт“

Вечерва, во 20 часот, во МКЦ се доделува првата награда за стрип, „лифт“. На изложбата и во публикацијата, испечатена по тој повод, ќе бидат...

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Младинскиот културен центар со повеќе настани од 18 часот до полноќ по седми пат ќе ја организира манифестацијата „Роденден на уметноста“. Во Џебното кино на...