16.4 C
Skopje
30.3.2020 - 19:20

Ознака: МКЦ

Промоција на „Небо во кафез“ од Д.А. Лори

„Небо во кафез“ е насловот на најновата збирка поезија од Д.А.Лори, која ќе биде промовирана на 26 октомври во фоајето на киното „Фросина“ во...

„Фоликзоид“ и „Жен“ вечерва во МКЦ

Во МКЦ вечерва ќе се одржи концерт на еден од најуникатните бендови од Јужна Америка - „Фоликзоид“ и на аудиовизуелниот колектив „Жен“ како нивна...

„Да го поздравиш и да ми го бациш“ во МКЦ

Tеатарската претстава „Да го поздравиш и да ми го бациш“, во продукција на здружението „Артопија“, вечерва ќе биде изведена во џебното кино на МКЦ,...

Звуци од грамофонски плочи на платото пред МКЦ

Љубителите на грамофонски плочи во Скопје, во саботата, масовно ја посетија третата винил-конвенција кај нас „Скопје винил конвеншн“. Пасионираните љубители дојдоа и пред официјалниот почеток...

Звуци од грамофонски плочи денеска во МКЦ

Со почеток во 14 часот во МКЦ, љубителите на грамофонски плочи ќе го означат почетокот на третата винил-конвенција кај нас – „Skopje Vinyl Convention“. На...

Десетчасовната „Сѐ уште без наслов“ на МОТ

„Сѐ уште без наслов“ на Словенско младинско гледалишче - најновиот предизвик од генијалниот Томи Јанежиќ, кој ќе трае повеќе од десет часа во МКЦ,...

Почнува книжевниот фестивал за мали фикции

Книжевниот фестивал за мали фикции „Друга приказна“ се одржува по четврти пат. Фестивалот, кој почнува утревечер во 20.30 часот во МКЦ, е регионален по...

Деветто издание на фестивалот „Здраво, млади“ во МКЦ

Деветтото издание на фестивалот „Здраво, млади“ ќе се одржи вечерва, на нова локација, во паркот на Младинскиот културен центар во Скопје. Целодневниот настан нуди...

Четврто издание на книжевниот фестивал „Друга приказна“

Книжевниот фестивал за мали фикции „Друга приказна“ од 5 до 8 септември по четврти пат ќе се одржи во Младинскиот Културен Центар. Фестивалот е регионален...

„Кино на трева“ пред МКЦ

Првпат на програмата „МКЦ за Скопје“ на Младинскиот културен центар, од вечерва до 27 јули, во неговиот парк, под наслов „Кино на трева“, ќе...