-0.8 C
Skopje
1.4.2020 - 23:34

Ознака: МКЦ

Прва самостојна изложба на Ѓорѓи Динев во МКЦ

Вечерва со почеток од 20 часот во Галеријата на МКЦ ќе се отвори првата самостојна изложба на Ѓорѓи Динев под наслов „2019“. - Уметничката приказна...

„Трагедијата на тигарската буба“ во МКЦ

Вечерва, со почеток во 20 часот, во Младинскиот културен центар - Скопје, „Скопје танцов театар“ ќе настапи со „Трагедија на тигарската буба“. Кореографијата е...

Прва самостојна изложба на Стефан Младеновски во МКЦ

Во Галеријата на МКЦ е отворена првата самостојна изложба на Стефан Младеновски под наслов „Дела на хартија“, на која може да се видат 35...

Хуманитарна изложба „5 мин. до 12“

Донаторската изложба, симболично насловена „5 мин. до 12“, во организација на Центарот за помош, поддршка и застапување на притворени и осудени лица, а по...

Мултимедијалниот перформанс „Кинтсуги“ вечерва ќе го затвори „Десонанз“

Фестивалот „Десонанз“ ќе биде затворен вечерва во МКЦ со изведба на уникатниот перформанс концепиран од македонската балерина Ивана Коцевска под наслов „Кинтсуги“, со почеток...

Хипхопот се враќа на голема врата

ЛД Пистолеро во МКЦ Немам трема, но чувството е посебно затоа што ова е мој прв солистички концерт, а тие што нѐ познаваат мене и...

„Орестија 1/4“ на репертоар во МКЦ

Изведбата на претставата „Орестија 1/4“ ќе се одржи вечерва во МКЦ со почеток во 20 часот. Претставата е дел од The Chorus Project – проект...

„Небеска тема“ – документарец за животот на Влада Дивљан во МКЦ

Од денеска до 22 ноември во МКЦ (кино „Фросина“) ќе се одржат три филмски проекции на филмот „Небеска тема“. Станува збор за документарец за животот...

„Небеска тема“ од среда до петок во МКЦ

По барање на гледачите и обожавателите на Влада Дивљан, документарниот филм „Небеска тема“, посветен на овој познат балкански музичар, три дена (на 20, 21...

Активен период за Женскиот младински хор при МКЦ

По покана од Српскиот хорски сојуз, Женскиот младински хор при МКЦ, под раководство на маестро Сашо Татарчевски, беше гостин на вториот младински хорски фестивал...