38.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:11

Ознака: МКЦ

Отворање на изложбата „Пресоздавање“ во МКЦ

Изложбата „Пресоздавање“ на Јулија Манојлоска ќе биде отворена вечерва во 20 часот во галеријата во Младинскиот културен центар. „Пресоздавање“ е објектна инсталација на визуелна сензација,...

„МКЦ за Скопје“ за одбележување на 58 години од земјотресот

Вечерва, со почеток од 19.30 часот во МКЦ ќе се одржи настанот „МКЦ за Скопје“, со кој се одбележуваат 58 години од скопскиот катастрофален...

Документарецот „Проблемот на Тина“ во МКЦ

Во паркот на Младинскиот културен центар во Скопје, на 30 јуни (среда), ќе се одржи светската премиера на „Проблемот на Тина“ - новиот краткометражен...

Прокопиев: Колумни што зрачат со слободоумност, љубопитство и истенчена духовитост

Промовирана збирка текстови од Весна Дамчевска Книгата „Да ти се погоди да живееш во интересни времиња“ од новинарката, колумнистка и уредничка на културната рубрика во...

Одбележување на Денот на независни музички продавници пред платото на МКЦ

Денеска , „Ап(о)тека“, МКЦ и „Корпус деликти рекордс“ од 12 до 17 часот, организираат дневно дружење на платото пред МКЦ, по повод Интернационалниот ден...

Самостојната изложба „Интимно понирање“ на Трајче Чатмов во МКЦ

Самостојната изложба „Интимно понирање“ со дела од циклусот „Баханалии“ на академскиот уметник Трајче Чатмов ќе биде отворена вечерва, во 19.30 часот, во Младинскиот културен...

Катче за млади ликовни таленти во МКЦ

Во Младинскиот културен центар во Скопје е отворена Ликовна работилница за млади таленти. Училиштето за цртање, сликање и рекреација работи по утврдена програма, која овозможува...

Фестивалот „Здраво млади 11“ во август во МКЦ

Оваа година публиката ќе има можност да ја ужива во 11-то издание на фестивалот „Здраво млади“ што ќе се одржи во Младинскиот културен центар...

Изложба на Наташа Андонова во МКЦ

Монографска изложба на сликарката Наташа Андонова, насловена „Помеѓу зборот и сонот“, ќе биде отворена вечерва во 19 часот, во изложбениот салон на Младинскиот културен...

Концерт на Дино Имери во МКЦ

Вечерва, со почеток од 20 часот во МКЦ ќе се одржи концертна промоција на албумот „Рефлексии“ од Дино Имери. Настанот ќе биде организиран согласно протоколите...