11.9 C
Skopje
24.5.2019 - 7:23

Ознака: мицотакис

Мицотакис: Нова демократија нема да гласа за Договорот од Преспа

Нова демократија останува на позицијата дека нема да гласа за Договорот од Преспа и ќе се бори за да не се ратификува, повтори лидерот...

Мицотакис ги повика партиите и пратениците да гласаат против Договорот од...

Претеседателот на најголемата грчка опозициска партија, Кирјакос Мицотакис, уште еднаш повтори дека Нова демократија нема да гласа за ратификација на Договорот од Преспа и...

Мицотакис: Нова демократија нема да го ратификува штетниот договор што отстапува...

Ставот дека Нова демократија нема да го ратификува Договорот од Преспа, ниту во овој ниту во следниот парламент, уште еднаш го повтори претседателот на...

Мицотакис: Нема да го ратификуваме Договорот од Преспа, бараме избори

Бараме избори за народот со неговиот глас да одлучи за текот на ова национално прашање, рече лидерот на грчката опозициска Нова демократија, Кирјакос Мицотакис...

Новинар на ЕРТ го нарече Мицотакис „теоретичар на фашизмот“

Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој лидерот опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис го нарече „теоретичар на фашизмот“, партија најави бојкот...

Мицотакис: Дадовме македонски јазик и македонски идентитет без да добиеме нешто...

Кое беше постојаното барање на скопската страна, поважно и од името? Македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Ние го дадовме тоа и го дадовме без...

Мицотакис: Ципрас наместо да организира фиеста, да распише избори

Наместо да организира фиести, Ципрас на 20 август да распише избори, порачува лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во интервју за „Athens Voice“. Kако...

Лидерот на терористичката организација „17 ноември“ пренесен во земјоделски затвор

Првиот човек на грчката терористичка организација „17 ноември“, Димитрис Куфодинас, кој е осуден на 11 доживотни затворски казни, утрово на негово барање е префрлен...

Мицотакис: Случајот со руските дипломати да не се поврзува со протестите...

Посакувам, некои да не користат едно прашање од надворешната политика за внатрешно политичка употреба. Бидејќи гледам дека постои обид за поврзување на случајот со...

Мицотакис: Скопјаните веќе се повикуваат на македонскиот идентитет и јазик што...

Претседателот на грчката опозициска Нова демократија, говорејќи пред политичкиот комитет на партијата, упати обвинувања до грчката Влада дека на нашата земја и дала македонски...