30 C
Skopje
22.9.2018 - 17:37

Ознака: мицотакис

Новинар на ЕРТ го нарече Мицотакис „теоретичар на фашизмот“

Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој лидерот опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис го нарече „теоретичар на фашизмот“, партија најави бојкот...

Мицотакис: Дадовме македонски јазик и македонски идентитет без да добиеме нешто...

Кое беше постојаното барање на скопската страна, поважно и од името? Македонскиот јазик и македонскиот идентитет. Ние го дадовме тоа и го дадовме без...

Мицотакис: Ципрас наместо да организира фиеста, да распише избори

Наместо да организира фиести, Ципрас на 20 август да распише избори, порачува лидерот на опозициската Нова демократија, Кирјакос Мицотакис во интервју за „Athens Voice“. Kако...

Лидерот на терористичката организација „17 ноември“ пренесен во земјоделски затвор

Првиот човек на грчката терористичка организација „17 ноември“, Димитрис Куфодинас, кој е осуден на 11 доживотни затворски казни, утрово на негово барање е префрлен...

Мицотакис: Случајот со руските дипломати да не се поврзува со протестите...

Посакувам, некои да не користат едно прашање од надворешната политика за внатрешно политичка употреба. Бидејќи гледам дека постои обид за поврзување на случајот со...

Мицотакис: Скопјаните веќе се повикуваат на македонскиот идентитет и јазик што...

Претседателот на грчката опозициска Нова демократија, говорејќи пред политичкиот комитет на партијата, упати обвинувања до грчката Влада дека на нашата земја и дала македонски...

Мицотакис: Ципрас и Каменос му го предадоа на Скопје НАТО-пасошот

Претседателот на Нова демократија Кирјакос Мицотакис од парламентарната говорница упати остри критики и обвинувања до грчката коалициска Влада,  за време на расправата во Парламентот...

Мицотакис: Не можеме да прифатиме македонски јазик и етницитет

Во интервју за влијателниот европски весник, Политико Европа, шефот на грчката Нова Демократија, Кирјакос Мицотакис, вели дека за Грците Договорот е неприфатлив поради признавањето...

Мицотакис: Нова демократија нема да го ратификува договорот

Доколку договорот е веќе ратификуван од Парламентот, просторот за маневри што ќе го имаме ќе биде многу мал, вели претседателот на Нова демократија во...

Мицотакис: Овој договор може на крај да ги отруе односите на...

Договорот наместо да ги подобри, може да ги влоши односите меѓу двете земји и двата народa, смета претседателот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис. Во говорот...