Ознака: Михаел Рот

Што е можно поскоро да почнат преговори на ЕУ со Македонија...

Германскиот министер за европски прашања Михаел Рот изјави дека ЕУ мора да ги забрза пристапните преговори со земјите од Западен Балкан, бидејќи во спротивно...

Заев – Рот: Преку зрели политики на меѓусебно почитување, напредок е...

Како што информираат од владината прес-служба, на средбата била поздравена конструктивната улога на Македонија во регионалната политика и била изразена надеж дека преку зрели...

Рот: ЕУ што е можно поскоро да започне преговори за членство...

Пред почетокот на заседанието на шефовите на дипломатиите на земјите членки на ЕУ, германскиот министер за Европа Михаел Рот истакна дека мирот, напредокот, стабилноста,...

Цртањето нови граници на Балканот е опасен пат

Германскиот државен секретар за Европа, Михаел Рот изјави дека цртањето на нови граници е опасен пат, реагирајќи на наводниот предлог на словенечкиот премиер Јанез...

Димитров во Берлин на средба со Рот

На средбата со домаќинот, германскиот министер за Европа, Михаел Рот, вицепремиерот Никола Димитров денеска во Берлин ја пренесе загриженоста од македонска страна дека секое...

Софија не може да го држи во заложништво проширувањето на ЕУ

Софија не може да го држи во заложништво проширувањето на ЕУ, порача германскиот министер за Европа Михаел Рот во колумна за весникот „Велт“, упатувајќи...

Нема потреба од план Б за европската перспектива на Македонија

Само прашање на време е кога Македонија ќе ги почне преговорите за членство во ЕУ. Ова го истакна германскиот министер за Европа, Михаел Рот,...

Бугарија е осамена во блокадата која ќе се одрази и врз...

Бугарија е осамена во блокадата, а блокирањето е тешка грешка чија цена ќе се одрази врз безбедноста и на Западен Балкан и на Европа,...

Рот: Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба...

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција, кој траеше скоро 30...

Димитров – Рот: Заедничкиот успех е на дофат

На денешната средба меѓу вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров и германскиот министер за Европа, Михаел Рот беа детално разгледани следните чекори во однос...