Ознака: мито

Инспектор на УЈП приведен поради примање мито

Инспекторот во Управата за јавни приходи  Ј.К.(63) од Скопје, вчера е приведен од полицијата. Тој во својство на службено лице, во текот на мај...

МВР: Интензивно се работи на расчистување на случај со земање мито...

Министерството за внатрешни работи соопшти дека интензивно се работи на расчистување и санкционирање на случај со земање мито од страна на полициски службеници на...

Поранешниот австриски вицеканцелар Штрахе пред суд за примање мито

Судскиот процес против поранешниот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе, кој е обвинет за примање мито, започна денеска пред покраинскиот суд во Виена. На обвинителната клупа заедно...

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и...

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалок. Во полиција ја пријавиле докторите...

Во Србија уапсен началник на нефрологија поради земање мито

Началникот на нефрологија на Воената медицинска академија (ММА), Џ. М., е уапсен под сомнеж дека примил мито, потврдува за медиумите портпаролката на Вишото обвинителство...

Иво Санадер прогласен за виновен, ќе мора да ѝ врати на...

По една година и два месеца судење, беше донесена нова неправосилна пресуда во окружниот суд во Загреб за поранешниот премиер и претседател на ХДЗ,...

Нетанјаху: Обвинението за корупција и земање мито е обид за пуч

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли обвинението за корупција и го нарече обид за пуч против него. Нетанјаху во јавно обраќање порача дека ќе продолжи...

Претседателот на француското собрание под истрага за финансиска измама

Претседателот на француското национално собрание, Ричард Феранд, кој е близок со претседателот Емануел Макрон, се најде под истрага за финансиска измама, објавија од собранието,...

Приведени полициски службеници од граничниот премин Богородица за земање мито

Петорица полициски службеници од граничниот премин Богородица биле приведени поради сомнежи за земање на мито, соопшти МВР. Полицијата добила оперативни сознанија за незаконско постапување на...

Сопругата продолжува да се бори за поранешниот шеф на Интерпол, наспроти...

Сопругата на поранешниот шеф на Интерпол, Менг Хонгвеј, кој беше уапсен во Кина за мито во вредност од два милиони долари, вчера соопшти дека...