17.7 C
Skopje
25.8.2019 - 5:47

Ознака: Мистерија

Продолжува мистеријата за уривањето на летот МХ17

Холандија ги отфрли истражувањата на германскиот приватен детектив за уривањето на авионот на „Малезија ерлајнс“ во јули 2014 година. Во заклучоците на меѓународниот тим,...

Отворањето на гробниците не ја реши 36-годишната мистерија за Емануела Орланди

Ватикан денес нареди да се отворат две гробници со цел да се открие дали телото на исчезнатата Емануела Орланди е закопано во една од...

Мистеријата за атентатот на Глигоров ќе се решава на суд

По повеќе од 23 години од обидoт за атентат врз првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров, продолжува мистеријата околу нарачателите, организаторите и извршителите...

Уште една мистерија – пронајдена мртва девојка во Волково

Последните случувања на исчезнување на лица ретко кој ги поврзуваше со самоубиства. По овие настани во јавноста поголем фокус се ставаше на заговори со...

Фукубукуру – трендот по кој лудуваат Јапонците

Зборот Фукубукуру - што значи пакетче на среќата, добива голема популарност кај Јапонците во последните неколку години. Тие се продаваат на почетокот на секоја...

Мистеријата на катедралната црква „Св. Богородица Троерачица“ во Скопје

Црквата е изградена кон крајот на 11 и во текот на 12 век, и имала исклучително значајна улога во градот. Таа подоцна, пред доаѓањето...

Мистеријата на најскапата слика на светот

Во септември годинава најскапата слика светот, „Спасителот на светот“, на Леонардо да Винчи, требаше да биде изложена во „Лувр“ во Абу Даби, но настанот...

Исчезнувањето на летот МХ370 и натаму мистерија

Група независни експерти кои беа ангажирани да ја испитаат судбината на исчезнатиот лет на „Малезија Ерлајнс“ МХ370 од 2014 година од Куала Лумпур до...

Судбината на семејството на Гадафи останува мистерија

Ханибал, синот на убиениот либиски лидер Моамер Гадафи, неодамна доби судска забрана за напуштање на Либан во рок од една година, со што повторно...

Украдениот идентитет на осумгодишник води до најголемите мистерии во САД

Телото на Џозеф Њутон Чендлер Третиот (76) беше пронајдено од полицијата во неговиот стан во близина на Кливленд, во 2002 година, каде што тој...