Ознака: мисија

Мисијата на Металург е гол за македонскиот ракомет

Металург продолжува по цврсто утврдената патека, подготвен да понуди и повеќе од максимум за одржливост, развој и подем на македонскиот ракомет Со победата над Вардар...

Странските мисии бегаат од Триполи пред налетот на Хафтар

Европската унија ги евакуира членовите на својата мисија за помош во Триполи поради зајакнување на нападите во тој град под офанзива на силите на...

Пенс најави мисија на Месечината во следните пет години

Американскиот потпретседател Мајк Пенс најави дека Американците „по секоја цена“ повторно ќе слетаат на Месечина во следните пет години. Тој додаде дека „предизвикот“ го прифатиле...

Одбојкарите ја почнуваат мисијата „историски пласман на ЕП“

Македонија утре почнува со подготовките за двата решавачки натпревара во квалификациите за пласман на ЕП 2019, на гости кај Украина (5 јануари) и дома...

„Војаџер 2 “ по 40 години влезе во меѓуѕвездениот простор

Леталото на НАСА „Војаџер 2“, што беше лансирано во далечната 1977 година, деновиве го напушти нашиот Сончев систем и стигна во меѓуѕвездениот простор, пишува...

Макрон во тешка мисија кај Трамп

Големи се влоговите од средбата, на која се очекува Макрон да го постави прашањето за идните планови за Сирија по неодамнешните заеднички ракетни напади....

Каква беше мисијата на САД во Сирија?

Трамп изјави дека „мисијата е извршена“, но никогаш вистински не дефинира каква беше целта на оваа најнова воена кампања на САД помогната од сојузниците,...

Трамп: Перфектно изведен напад, мисијата е завршена

Во својата прва Твитер порака по нападот врз Сирија, американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека нападот бил извршен „перфектно“ и дека мисијата е исполнета. -...