13.8 C
Skopje
28.11.2021 - 13:58

Ознака: мисија

Русија и САД организираат заедничка мисија на Венера

Русија и САД ја потврдија својата намера да организираат заедничка мисија на Венера, изјави генералниот директор на „Роскосмос“, Дмитриј Рогозин. - Со Американците се договоривме...

„Историската“ комисија нема мандат на политичка мисија

Актуелните превирања во македонскиот дел од комисијата отворија простор за повеќе дилеми во јавноста. Некои од нив се дали некој намерно внесува раздор во...

Селектирањето на отпадот како невозможна мисија

Хрватска од годинава ќе почне со системот за целосна селекција на комуналниот отпад, додека другите земји од Балканот се на дното на Европа, според...

Кина започнува вселенска мисија на Месечината

Кина планира да лансира беспилотно летало на Месечината оваа недела, кое би требало да донесе примероци од Месечината и тоа ќе биде првиот обид...

Македонската армија заминува во прва мисија како членка на НАТО

Денеска, во касарната „Илинден“ во Скопје, со присуство на највисокиот воен и државен врв, ќе се реализира воена свеченост по повод упатувањето на првиот...

Емиратите ја испратија првата ракета во мисија на Марс

Обединетите Арапски Емирати денеска ја лансираа својата прва мисија на Марс од космодромот во Јапонија со помош на јапонска ракета, што е прва меѓупланетарна...

Русија и Турција почнаа со заедничко патролирање во Идлиб

Руски и турски трупи почнаа со својата прва заедничка патролна мисија долж автопатот М4 во сириската провинција Идлиб, во согласност со постигнатиот договор меѓу...

Хрватска се повлекува од мисијата во Авганистан?

На состанокот на министрите за одбрана од членките на НАТО, Хрватска доби позитивна оцена за учеството во меѓународните мисии, односно за ангажманот на хрватските...

Кадетите ја почнаа мисијата „Медитерански игри“

Со вчерашните тренинзи во салата „Автокоманда“ во Скопје почна подготовката на македонската машка кадетска репрезентација, која ќе биде дел од 17. Медитерански игри за...

Коко Гоф: Мојата мисија е да бидам најдобра

Најмладата, 15-годишната Гоф, ја елиминира највозрасната, 39- годишната Венус Вилијамс, во првата рунда на тенискиот гранслем-турнир Австралија опен Најмладата, 15-годишна Американка Коко Гоф, повторно ја...